MailPoet - MP2 - en to fr_CA translation catalogue (1158 entries)

en:  %1$s email(s) scheduled.
fr_CA:  %1$s e-mail(s) programmé(s).

en:  %1$s subscribers have been deleted.
fr_CA:  %1$s abonnés ont été supprimés.

en: "%2$s" imported from %1$s
fr_CA: La liste "%2$s" a été importée de %1$s

en: "Read more" text
fr_CA: Texte du "Lire la suite"

en: "View in browser"
fr_CA: "Aperçu dans le navigateur"

en: %1$s day | %1$s days
fr_CA[0]: %1$s jour
fr_CA[1]: %1$s jours

en: %1$s emails appear more than once in your file : %2$s.
fr_CA: %1$s adresses apparaissent plus d'une fois dans votre fichier : %2$s.

en: %1$s emails are not valid : %2$s.
fr_CA: %1$s courriels ne sont pas valides : %2$s

en: %1$s emails every %2$s
fr_CA: %1$s courriels envoyés il y a %2$s

en: %1$s hour | %1$s hours
fr_CA[0]: %1$s heure
fr_CA[1]: %1$s heures

en: %1$s out of %2$s sent.
fr_CA: %1$s sur %2$s envoyés.

en: %1$s second | %1$s seconds
fr_CA[0]: %1$s seconde
fr_CA[1]: %1$s secondes

en: %1$s subscribers added to %2$s.
fr_CA: %1$s abonnés ont été ajoutés à %2$s.

en: %1$s subscribers have been added to "%2$s".
fr_CA: %1$s abonnés ont été ajoutés à la liste "%2$s".

en: %1$s subscribers have been confirmed.
fr_CA: %1$s abonnés ont été confirmés.

en: %1$s subscribers have been moved to "%2$s".
fr_CA: %1$s abonnés ont été déplacés dans "%2$s".

en: %1$s subscribers have been removed from "%2$s".
fr_CA: %1$s abonnés ont été supprimés de "%2$s".

en: %1$s subscribers have been removed from all existing lists.
fr_CA: %1$s abonnés ont été supprimés de toutes les listes existantes.

en: %1$s subscribers were exported. Get the exported file [link]here[/link].
fr_CA: %1$s abonnés ont été exportés. Sauvegardez le [link]fichier d'exportation[/link].

en: %1$s week | %1$s weeks
fr_CA[0]: %1$s semaine
fr_CA[1]: %1$s semaines

en: %1$s year | %1$s years
fr_CA[0]: %1$s année
fr_CA[1]: %1$s années

en: %1$s's import list
fr_CA: Liste importée de %1$s

en: %1$sth
fr_CA: %1$se

en: %d file(s) have been successfully uploaded.
fr_CA: %d fichier(s) a/ont bien été mis en ligne.

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
fr_CA: %s dépasse la limite de téléchargement pour l&rsquo;outil de mise en ligne multi-fichiers de votre navigateur.

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
fr_CA: %s dépasse la limite de téléchargement de ce site.

en: %sTo edit%s, mouse over to show edit button below.
fr_CA: %sPour modifier%s, survolez avec votre souris pour faire apparaître le bouton d'édition ci-dessous.

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
fr_CA: &#8220;%s&#8221; n'a pas pu être téléchargé.

en: &lt; Prev
fr_CA: &lt;&nbsp;Préc.

en: , %1$s of which were %2$s
fr_CA: , dont %1$s ont été %2$s

en: ... or duplicate one below to copy its design.
fr_CA: ... ou bien dupliquer une Infolettre existante.

en: 1 line | %d lines
fr_CA[0]: 1 ligne
fr_CA[1]: %d lignes

en: 1st
fr_CA: 1er

en: 2nd
fr_CA: 2ème

en: 3rd
fr_CA: 3ème

en: 5 Minute User Guide
fr_CA: Guide d'utilisation

en: << Back
fr_CA: << Retour

en: A Brand New MailPoet. Let the Fun Begin.
fr_CA: Un tout nouveau MailPoet. Que la fête commence.

en: A checkbox is added as option for your customers to signup for your newsletter while purchasing from your digital store.
fr_CA: Ajouter une case à cocher pour vos clients pour faciliter l'inscription à votre infolettre lors d'un achat dans votre boutique EDD.

en: A new list "%1$s" has been created out of this segment.
fr_CA: La liste "%1$s" a été créée à partir du segment.

en: A subscriber is directed to a page of your choice after clicking on the unsubscribe link, at the bottom of a newsletter.
fr_CA: Un abonné est redirigé vers une page de votre choix après avoir cliqué sur le lien de désabonnement en bas de vos Infolettres.

en: A theme called %1$s exists already. To overwrite it, tick the corresponding checkbox before uploading.
fr_CA: Le thème %1$s existe déjà. Pour l'écraser, cocher la boîte correspondante avant le téléchargement.

en: A well designed plugin for a simple idea.
fr_CA: Une extension bien conçue pour une idée simple.

en: API Key
fr_CA: Clé API

en: Action Required
fr_CA: Action obligatoire

en: Actions will be executed after %1$s messages
fr_CA: Les actions seront exécutées après %1$s messages

en: Activate
fr_CA: Activer

en: Activate MailPoet Premium Version
fr_CA: Activer l'extension Premium de MailPoet.

en: Activate if your SMTP ports are blocked.
fr_CA: Activer si vos ports SMTP sont bloqués.

en: Activate now
fr_CA: Activez-la maintenant

en: Add
fr_CA: Ajouter

en: Add / Edit group of posts
fr_CA: Ajouter / Modifier un groupe d'articles

en: Add Images
fr_CA: Ajouter des images

en: Add Link & Alternative text
fr_CA: Ajouter un lien & Texte alternatif

en: Add List
fr_CA: Ajouter une liste

en: Add New Field
fr_CA: Ajouter un nouveau champ

en: Add Subscriber
fr_CA: Ajouter un abonné

en: Add a checkbox in your forms, and choose which lists the user gets added to.
fr_CA: Ajouter une case à cocher dans vos formulaires, et sélectionnez les listes auxquelles l'utilisateur sera ajouté.

en: Add a checkbox on checkout page for your customers to subscribe to your MailPoet newsletters.
fr_CA: Ajouter un nouveau champ à vos formulaires pour que vos visiteurs s'abonnent à vos infolettres MailPoet.

en: Add a checkbox on the registration form of this plugin so your new users join a list of your choice.
fr_CA: Ajouter une case à cocher sur la page d'inscription de cette extension pour que vos nouveaux utilisateurs s'abonnent à la liste de leur choix.

en: Add a link in the footer of all your newsletters so subscribers can edit their profile and lists. [link]See your own subscriber profile page.[/link]
fr_CA: Ajoute un lien dans le pied de page de toutes vos Infolettres pour laisser vos abonnés modifier leur profil et leurs listes. [link]Voir votre propre profil d'abonné.[/link]

en: Add a new field to add to your forms so your visitors can subscribe to your MailPoet newsletters.
fr_CA: Ajouter un nouveau champ à vos formulaires pour que vos visiteurs s'abonnent à vos infolettres MailPoet.

en: Add item
fr_CA: Ajouter un élément

en: Add link / Alternative text
fr_CA: Ajoutez un lien / Texte alternatif

en: Add list
fr_CA: Ajouter une liste

en: Add more themes
fr_CA: Télécharger encore plus de thèmes.

en: Add new field
fr_CA: Ajouter un nouveau champ

en: Add to list
fr_CA: Ajouter à la liste

en: Added
fr_CA: Les nouveautés

en: Address:
fr_CA: Adresse&nbsp;:

en: After submit...
fr_CA: Après l'adhésion...

en: Align center
fr_CA: Centré

en: Align left
fr_CA: Alignement à gauche

en: Align right
fr_CA: Alignement à droite

en: All
fr_CA: Toutes

en: All %1$s subscribers are selected.
fr_CA: Les %1$s abonnés sont sélectionnés.

en: All Newsletters
fr_CA: Vos infolettres

en: All Sent
fr_CA: Envoyé

en: All subscribers on this page are selected.
fr_CA: Tous les abonnés de cette page sont sélectionnés.

en: Allow HTML edits
fr_CA: Autoriser les modifications HTML

en: Allow site admins to change the sending method
fr_CA: Permettre aux administrateurs du site de modifier la méthode d'envoi

en: Allow site admins to deactivate Signup Confirmation
fr_CA: Permettre aux administrateurs du site de désactiver la confirmation d'inscription

en: Allow users who register to your site to subscribe on a list of your choice.
fr_CA: Autoriser les utilisateurs qui s'inscrivent sur votre site à s'abonner à une liste de votre choix.

en: Allowed Files
fr_CA: Fichiers autorisés

en: Alphanumerical
fr_CA: Alphanumérique

en: Already paid?
fr_CA: Déjà acheté ?

en: Alternative text:
fr_CA: Texte alternatif&nbsp;:

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
fr_CA: Une erreur est survenue lors du téléchargement. Veuillez réessayer plus tard.

en: An error occurred. [link]Show more details.[/link]
fr_CA: Une erreur s'est produite. [link]Afficher plus de détails.[/link]

en: And taxonomies as well...
fr_CA: ainsi que les taxinomies...

en: Apply
fr_CA: Appliquer

en: April
fr_CA: avril

en: Archive page shortcode
fr_CA: Raccourci pour la page d'archive

en: Are you sure you selected the right port? You can leave it empty if you do not know what to specify
fr_CA: Avez-vous sélectionné le bon port ? Laisser vide si vous ne savez pas.

en: Are you sure you want to delete this custom field?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce champ personnalisé ?

en: Are you sure you want to delete this form?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce formulaire ?

en: Are you sure you want to ignore the %1$s subscribers of the list %2$s?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir ignorer les %1$s abonnés de la liste %2$s ?

en: Ask for:
fr_CA: Demander :

en: August
fr_CA: août

en: Authentication
fr_CA: Authentification

en: Author:
fr_CA: Auteur :

en: Auto Newsletters
fr_CA: Infolettres automatiques

en: Automatic latest content
fr_CA: Le contenu automatique le plus récent

en: Automatic newsletter
fr_CA: Infolettre automatique

en: Automatically add paragraphs
fr_CA: Créer automatiquement les paragraphes

en: Automatically sent...
fr_CA: Automatiquement envoyé...

en: Average rating: %1$s
fr_CA: Moyenne : %1$s

en: Back
fr_CA: Retour

en: Back to lists
fr_CA: Retour aux listes

en: Back to selection
fr_CA: Retour à la sélection

en: Background
fr_CA: Arrière-plan

en: Background color
fr_CA: Couleur de fond

en: Background color with alternate
fr_CA: Couleur de fond en alternance

en: Batch insert options
fr_CA: Options d'insertion groupée

en: Be creative! It's the first thing your subscribers see. Tempt them to open your email.
fr_CA: La première chose que vos abonnés verront. Soyez créatif !

en: Blocked IP
fr_CA: Adresse IP bloquée

en: Bookmarks Selection
fr_CA: Marquer comme favoris

en: Bounce
fr_CA: Retour

en: Bounce Email
fr_CA: E-mail de retour

en: Bounce Handling
fr_CA: Gestion des retours

en: Bounce handling connection test
fr_CA: Test de la connexion des retours

en: Bounce handling processing
fr_CA: Gestion des retours en cours

en: Bounced
fr_CA: Retourné

en: Bulk Actions
fr_CA: Actions groupées

en: Button label:
fr_CA: Texte du bouton&nbsp;:

en: CSV file
fr_CA: Fichier CSV

en: Can you confirm that this column is corresponding to that field?
fr_CA: Pouvez-vous confirmer que cette colonne correspond bien à ce champ&nbsp;?

en: Cancel
fr_CA: Annuler

en: Cannot access CSV file. Verify access rights to this directory "%1$s"
fr_CA: Impossible d'accéder au fichier CSV. Vérifiez les droits d'accès du dossier "%1$s"

en: Categories and tags
fr_CA: Catégories et mots-clefs

en: Categories:
fr_CA: Catégories :

en: Change log
fr_CA: Liste des modifications

en: Change the footer's content in MailPoet's %1$sSettings%2$s page.
fr_CA: Changer le contenu du pied de page dans les %1$sParamètres%2$s de MailPoet.

en: Charset
fr_CA: Jeu de caractères

en: Check again what you're trying to import.
fr_CA: Vérifiez à nouveau ce que vous tentez d'importer.

en: Check this box if you want transparency
fr_CA: Cocher pour activer la transparence

en: Check your inbox now to confirm your subscription.
fr_CA: Vérifiez votre boîte de réception ou d'indésirables afin de confirmer votre abonnement.

en: Check your inbox or spam folder now to confirm your subscription.
fr_CA: Vérifiez votre boîte de réception ou vos indésirables afin de confirmer votre abonnement.

en: Checkbox
fr_CA: Case à cocher

en: Checking license
fr_CA: Vérification de la licence

en: Cheers, your MailPoet Newsletter Plugin
fr_CA: Bien à vous, votre extension d'infolettres MailPoet

en: Choose a FROM name and email address for notifications emails.
fr_CA: Entrez le nom et l'adresse e-mail de l'expéditeur.

en: Choose a list
fr_CA: Choisir une liste

en: Clear selection
fr_CA: Réinitialisation de la sélection

en: Click here to add a title or text.
fr_CA: Cliquez ici pour ajouter un titre ou du texte.

en: Click here to subscribe
fr_CA: Cliquez ici pour vous abonner

en: Click here to unsubscribe
fr_CA: Cliquez ici pour vous désabonner

en: Click here to view media.
fr_CA: Cliquez-ici pour voir

en: Clicked
fr_CA: Cliqués

en: Clicked on
fr_CA: Cliqué dessus

en: Clicks
fr_CA: Clics

en: Close
fr_CA: Fermer

en: Configuration and Permissions
fr_CA: Configuration et autorisations

en: Configure
fr_CA: Configurer

en: Configure SPF and DKIM independently for each site.
fr_CA: Configurer les SPK et DKIM indépendamment pour chaque site.

en: Configure each site manually
fr_CA: Configurer chaque site manuellement

en: Configure your DNS by adding a key/value record in TXT as shown below.
fr_CA: Configurer votre serveur DNS en ajoutant une clé/valeur en TXT comme indiqué ci-dessous.

en: Confirm Reinstallation
fr_CA: Confirmer la réinstallation

en: Confirm activating the MailPoet Premium Plugin?
fr_CA: Confirmer l'activation de l'extension Premium de MailPoet ?

en: Confirm installing the MailPoet Premium Plugin?
fr_CA: Confirmer l'installation de l'extension Premium de MailPoet ?

en: Confirm unconfirmed subscribers
fr_CA: Confirmer les abonnés non confirmées

en: Confirm your subscription to %1$s
fr_CA: Confirmation de votre abonnement à %1$s

en: Confirmation page
fr_CA: Page de confirmation

en: Conflict
fr_CA: Conflit

en: Congrats, your Premium license is active. One last step...
fr_CA: Félicitations, votre licence Premium est activée. Une dernière étape&hellip;

en: Contact Support
fr_CA: Contacter le support

en: Contact your administrator to modify that, it should be configurable.
fr_CA: Contacter votre administrateur pour régler ce problème, cela devrait être configurable.

en: Content
fr_CA: Contenu

en: Copy
fr_CA: Copie

en: Copy of
fr_CA: Copie de

en: Copy paste in a text box
fr_CA: Copier et coller

en: Create a new email
fr_CA: Créez-en une nouvelle

en: Create a new form
fr_CA: Créer un nouveau formulaire

en: Create a new list
fr_CA: Créer un nouvelle liste

en: Created on
fr_CA: Date de création

en: Crunching&hellip;
fr_CA: En cours de traitement&hellip;

en: Current day of the month in ordinal, ie. 2nd, 3rd, etc.
fr_CA: Le jour du mois trié ordinalement, c'est à dire. 2ème, 3ème, etc..

en: Current day of the month number
fr_CA: Le chiffre du jour en cours

en: Current month number
fr_CA: Le chiffre du mois en cours

en: Currently viewing
fr_CA: Actuellement affiché

en: Custom Fields
fr_CA: Champs personnalisés

en: Custom dates
fr_CA: Dates personnalisées

en: Custom horizontal line
fr_CA: Ligne horizontale personnalisée

en: Daily summary of emails sent
fr_CA: Un rapport journalier des courriels envoyés

en: Date created
fr_CA: Date de création

en: Date sent
fr_CA: Date d'envoi

en: Day
fr_CA: Jour

en: Debug mode
fr_CA: Mode de déboguage

en: December
fr_CA: décembre

en: Decide which emails a new customer gets automatically, based on the product he just purchased. This a Premium add-on for WooCommerce.
fr_CA: Décider quel courriel recevra automatiquement un nouveau client, concernant le produit qu’il vient juste d’acheter. C’est une extension Premium pour WooCommerce.

en: Default style saved.
fr_CA: Style par défaut sauvegardé.

en: Delete
fr_CA: Supprimer

en: Delete field
fr_CA: Supprimer le champ

en: Delete image for all newsletters?
fr_CA: Supprimer cette image de toutes les infolettres ?

en: Delete subscribers
fr_CA: Supprimer les abonnés

en: Delete these newsletters for ever?
fr_CA: Supprimer ces infolettres définitivement ?

en: Delete these subscribers forever?
fr_CA: Supprimer ces abonnés pour toujours ?

en: Delete this newsletter for ever?
fr_CA: Supprimer définitivement cette infolettre ?

en: Delete this subscriber forever?
fr_CA: Supprimer cet abonné pour toujours ?

en: Deleting a list will not delete any subscribers.
fr_CA: La suppression d'une liste ne supprimera pas ses abonnés.

en: Delivery method
fr_CA: Méthode d'envoi

en: Details & PSD
fr_CA: Détails & PSD

en: Device
fr_CA: Appareil

en: Did these subscribers ask to be in your list?
fr_CA: Ces abonnés ont-ils demandé à être dans votre liste ?

en: Dismiss
fr_CA: Rejeter

en: Display and insert options
fr_CA: Affichage et options d'insertion

en: Display label within input:
fr_CA: Afficher les libellés dans les champs

en: Display labels in inputs
fr_CA: Afficher les libellés dans les champs

en: Display problems? [link]View this newsletter in your browser.[/link]
fr_CA: Problèmes d'affichage ? [link]Affichez cette infolettre dans votre navigateur.[/link]

en: Display...
fr_CA: Affichez...

en: Displays at the top of your newsletters. Don't forget to include the link tag, ie: [link]The link[/link]
fr_CA: S'affiche en haut de vos Infolettres. Ne pas oublier d'inclure la balise de lien, p.ex. : [link]Le lien[/link]

en: Divider
fr_CA: Séparateur

en: Divider Selection
fr_CA: Sélection de séparateur

en: Dividers Selection
fr_CA: Choix de séparateurs

en: Do not match as a 'date field' if most of the rows for that column return the same error.
fr_CA: Ne pas faire correspondre comme un "champ de date" si la plupart des lignes de cette colonne renvoient la même erreur.

en: Do or do not. There is no try.
fr_CA: Faire ou ne pas le faire. Il n'y a pas d'essai.

en: Do you want to install that version?
fr_CA: Voulez-vous installer cette version ?

en: Domain
fr_CA: Domaine

en: Don't forget to include: <br><br>[activation_link]Confirm your subscription.[/activation_link]. <br><br>Optional: [lists_to_confirm].
fr_CA: N'oubliez pas d'inclure : <br><br>[activation_link]Confirmer votre abonnement.[/activation_link]. <br><br>Facultatif : [lists_to_confirm].

en: Don't see the add-on you're looking for? <a href="%s">Submit it</a> in our contact form.
fr_CA: Vous ne trouvez pas l'extension que vous recherchez ? <a href="%s">Faîtes-le nous savoir</a> en utilisant notre formulaire de contact.

en: Don't send to existing subscribers, only to future ones.
fr_CA: N'envoyer pas à vos abonnés existants, mais uniquement à ceux à venir.

en: Don't wait & send right now.
fr_CA: Envoyez maintenant.

en: Done
fr_CA: Terminé

en: Download
fr_CA: Télécharger

en: Download as .zip
fr_CA: Télécharger en .zip

en: Download original Photoshop file
fr_CA: Télécharger le fichier Photoshop

en: Download the Premium plugin.
fr_CA: Télécharger l'extension Premium.

en: Downloads: %1$s
fr_CA: Téléchargements : %1$s

en: Draft
fr_CA: Brouillon

en: Drag and drop %1$stext, posts, dividers.%2$s Look on the right!
fr_CA: Glisser et déposer %1$stextes, articles, séparateurs.%2$s Regardez à droite !

en: Drag the widgets below into your newsletter.
fr_CA: Déplacer les widgets dans votre infolettre.

en: Drop files here
fr_CA: Déposez les fichiers ici

en: Drop your footer image here.
fr_CA: Déposer votre image de bas de page ici.

en: Drop your logo in this header.
fr_CA: Déposer votre logo dans cette en-tête.

en: Duplicate
fr_CA: Dupliquer

en: Edit
fr_CA: Modifier

en: Edit Automatic latest content
fr_CA: Modifier le contenu automatique le plus récent

en: Edit Lists
fr_CA: Modifier les listes

en: Edit custom field
fr_CA: Modifier le champ personnalisé

en: Edit display
fr_CA: Modifier l'affichage

en: Edit field
fr_CA: Modifier le champ

en: Edit form
fr_CA: Modifier le formulaire

en: Edit lists
fr_CA: Modifier les listes

en: Edit name
fr_CA: Modifier le nom

en: Edit subscription page link
fr_CA: Modifier le lien de la page d'abonnements

en: Edit text
fr_CA: Modifier le texte

en: Edit your subscriber profile: %1$s
fr_CA: Modifier votre profil d'abonné : %1$s

en: Edit your subscription
fr_CA: Modifier votre souscription

en: Editing list %1$s
fr_CA: Modification de la liste %1$s

en: Element has been deleted.
fr_CA: L'élément a été supprimé.

en: Elements deleted
fr_CA: Éléments supprimés

en: Email
fr_CA: E-mail

en: Email %1$s already exists.
fr_CA: L'e-mail %1$s existe déjà

en: Email Address
fr_CA: L'adresse e-mail

en: Email Status
fr_CA: État de l'e-mail

en: Email content
fr_CA: Contenu de l'e-mail

en: Email notifications
fr_CA: Notifications par e-mail

en: Email subject
fr_CA: Sujet de l'e-mail

en: Email will be sent to %1$s at %2$s
fr_CA: E-mail envoyé à %1$s à %2$s

en: Enable MailPoet's Cron
fr_CA: Activer le Cron de MailPoet

en: Enable reCAPTCHA
fr_CA: Activer reCAPTCHA

en: Enable signup confirmation
fr_CA: Activer la confirmation d'abonnement

en: Enable this to show MailPoet's errors. Our support might ask you to enable this if you seek their help.
fr_CA: Activer afin d'afficher les erreurs de MailPoet. Notre équipe de support pourra vous demander de l'activer si besoin est.

en: Enabled
fr_CA: Activé

en: Enforce all sites to send with a unique FROM email address. You only need to configure the Automated Bounce Handling (Premium), SPF & DKIM only once.
fr_CA: Oblige tous les sites à envoyer à partir (FROM) D'une adresse e-mail unique. Vous n'avez besoin de configurer qu'une seule fois la gestion automatisée des retours (Premium), SPF et DKIM.

en: Enter the email addresses that should receive notifications (separate by comma).
fr_CA: Les adresses courriels qui recevront les notifications (séparées par des virgules).

en: Error Saving newsletter...
fr_CA: Erreur de sauvegarde de l'infolettre...

en: Error Sending Message <b><i>%s</i></b> to <b><i>%s</i></b>
fr_CA: Erreur d'envoi de <b><i>%s</i></b> à <b><i>%s</i></b>

en: Error Validating the fields
fr_CA: Erreur de validation des champs

en: Error matching date.
fr_CA: Erreur de correspondance de date.

en: Error when inserting emails.
fr_CA: Erreur d'insertion des courriels.

en: Error when inserting list.
fr_CA: Erreur d'insertion de liste.

en: Excel for Windows
fr_CA: Excel pour Windows

en: Exit popup will appear when your cursor leaves the window.
fr_CA: La fenêtre de sortie apparaitra lorsque votre curseur sortira de la fenêtre.

en: Exit popups are not only "in vogue", they are provably increasing conversions and therefore boost marketing, signups and sales. wBounce displays an inline popup before the user leaves your site.
fr_CA: Les fenêtres de sortie ne sont pas uniquement « à la mode », elles augmentent de manière prouvée les taux de conversion et donc augmentent votre marketing, vos abonnements et vos ventes. wBounce affiche une fenêtre avant que votre visiteur ne quitte votre site.

en: Export
fr_CA: Exporter

en: Export Subscribers
fr_CA: Exporter les abonnés

en: Export confirmed subscribers only
fr_CA: Exporter uniquement les abonnés confirmés

en: Export to CSV
fr_CA: Exporter en CSV

en: Exporting %1$s subscribers
fr_CA: Exportation de %1$s abonnés

en: FROM email address for sites using this method
fr_CA: Adresse e-mail DE (FROM) pour les sites utilisants cette méthode

en: Failed Permanently
fr_CA: Échec permanent

en: Failed Send
fr_CA: Envoi échoué

en: February
fr_CA: février

en: Field "%1$s" is required in table "%2$s".
fr_CA: Le champ "%1$s" est requis pour la table "%2$s".

en: Field "%1$s" needs to be a valid Email.
fr_CA: Le champ "%1$s" ne contient pas une adresse valide.

en: Field's name:
fr_CA: Nom du champ :

en: File canceled.
fr_CA: Fichier supprimé.

en: Filter
fr_CA: Filtrer

en: Filter by status
fr_CA: Filtrer par état

en: Filter by type
fr_CA: Filtrer par type

en: Final step: last details
fr_CA: Dernière étape : confirmation

en: First Name
fr_CA: Prénom

en: First name
fr_CA: Prénom

en: First step: main details
fr_CA: Étape 1 : les détails principaux

en: Footer
fr_CA: Pied de page

en: Footer background
fr_CA: Couleur de fond du pied de page

en: Footer text
fr_CA: Texte du pied de page

en: For your own use and never shown to your subscribers.
fr_CA: Pour votre usage personnel et jamais montré à vos abonnés.

en: Free
fr_CA: Gratuit

en: Friday
fr_CA: Vendredi

en: From
fr_CA: De

en: Full name of current day
fr_CA: Le nom complet du jour en cours

en: Full name of current month
fr_CA: Le nom complet du mois en cours

en: Geeky Options
fr_CA: Options de geek

en: Get Help!
fr_CA: Besoin d'aide !

en: Get Premium now
fr_CA: Acheter la version Premium

en: Get [link]MailPoet Premium[/link] to see the link.
fr_CA: Acheter la version de [link]MailPoet Premium[/link] pour voir le lien.

en: Get all MS users
fr_CA: Récupérer tous les utilisateurs de MS

en: Go Premium!
fr_CA: Passer à la version Premium !

en: Great, you'll never hear from us again!
fr_CA: C'est fait, vous êtes désormais désabonné !

en: HTTP error.
fr_CA: Erreur HTTP.

en: Header
fr_CA: En-tête

en: Header background
fr_CA: Couleur de fond de l'en-tête

en: Heading 1
fr_CA: Titre 1

en: Heading 2
fr_CA: Titre 2

en: Heading 3
fr_CA: Titre 3

en: Hello!
    
    Hurray! You've subscribed to our site.
    We need you to activate your subscription to the list(s): [lists_to_confirm] by clicking the link below: 
    
    [activation_link]Click here to confirm your subscription.[/activation_link]
    
    Thank you,
    
     The team!
fr_CA: Bonjour ! 
    
    Félicitations ! Vous êtes abonné(e) à notre site.
    Vous devez cependant activer votre abonnement à [lists_to_confirm] en cliquant sur le lien ci-dessous : 
    
    [activation_link]Cliquez ici pour confirmer votre abonnement.[/activation_link]
    
    Merci, 
    
    L'équipe !

en: Here is the list of bounced emails.
fr_CA: La liste des courriels retournés.

en: Hey! %1$s has an update (version %2$s), <a href="%3$s">click here to update</a>.
fr_CA: Hé ! %1$s a été mis à jour (en version %2$s), <a href="%3$s">cliquez ici pour mettre à jour</a>.

en: Hey! We have a quick question for you:
fr_CA: Hé ! nous avons une petite question pour vous&nbsp;:

en: Hide
fr_CA: Masquer

en: Hide display options
fr_CA: Masquer les options d'affichage

en: Hide this message
fr_CA: Masquer ce message

en: Hide!
fr_CA: Fermer&nbsp;!

en: Horizontal line
fr_CA: Séparateur

en: How about a new list?
fr_CA: Une nouvelle liste ?

en: How do you want to import?
fr_CA: Quelle méthode d'importation ?

en: Howdy,
    
     The subscriber %1$s has just subscribed to your list '%2$s' 
    
     Cheers,
    
     The MailPoet Plugin
fr_CA: Bonjour,
    
    L'abonné %1$s vient juste de s'abonner à votre liste '%2$s' 
    
     à bientôt,
    
     L'extension MailPoet

en: Howdy,
    
     The subscriber %1$s has just unsubscribed to your list '%2$s' 
    
     Cheers,
    
     The MailPoet Plugin
fr_CA: Bonjour,
    
    L'abonné %1$s vient juste de se désabonner de votre liste '%2$s' 
    
     à bientôt,
    
     L'extension MailPoet

en: I'll setup a cron job on my server to execute at the frequency I want. Read about [link]setting up a cron job yourself[/link].
fr_CA: Je vais configurer une tâche cron sur mon serveur pour envoyer à la fréquence que je veux. Lisez à ce propos : [link]le guide de configuration d'une tâche cron sur votre serveur[/link].

en: I'm a premium user, MailPoet.com will make sure my emails get sent on time.
fr_CA: Je suis un utilisateur de la version Premium, MailPoet.com s'assurera que mes courriels soient envoyés dans les temps.

en: IO error.
fr_CA: Erreur I/O (Entrées-Sorties).

en: IP address
fr_CA: Adresse IP

en: If I want I can [link]create an additional cron job[/link] on my end to increase the frequency.
fr_CA: Si je veux je peux [link]créer une tâche cron supplémentaire[/link] de mon côté pour augmenter la fréquence.

en: If I want I can [link]create an additional cron job[/link] on my end to increase the sending frequency.
fr_CA: Si je veux, je peux [link]créer une tâche cron supplémentaire[/link] de mon côté pour augmenter la fréquence d'envois.

en: If a theme with the same name exists, overwrite it.
fr_CA: Si un thème avec le même nom existe déja, l'écraser.

en: If the answer is "no", consider yourself a spammer.
fr_CA: Si la réponse est "non", considérez-vous comme un polluposteur.

en: If you confirm the theme switch, it will override your header, footer, dividers and styles
fr_CA: Si vous confirmez le changement de thème, cela ecrasera vos en-têtes, pieds de page, séparateurs et styles

en: If you confirm this, all your current MailPoet data will be erased (newsletters, themes, statistics, lists, subscribers, etc.)
fr_CA: Si vous confirmez, toutes vos données seront effacées (Infolettres, thèmes, statistiques, listes, abonnés, etc..)

en: If you have this problem, then this is your solution. Totally free too.
fr_CA: Si vous avez ce problème, alors c'est la solution. Et c'est totalement gratuit.

en: If you leave this area empty, it will not display once you send your email
fr_CA: Si vous laissez cette zone vide, elle ne sera pas affichée à l'envoi.

en: If you recently, successfully, sent a lot of emails, those errors may also be due to your server limitations.
fr_CA: Si vous avez récemment envoyé beaucoup de courriels, ces erreurs peuvent également être dues aux limitations de votre serveur.

en: If you want to use a Gmail address, you need to send with Gmail. Check <a id="tip-send-with" href="%s">sending settings</a>.
fr_CA: Si vous utilisez une adresse Gmail, vous devez envoyer avec Gmail. Vérifier <a id="tip-send-with" href="%s"> dans vos paramètres d'envois.

en: Ignore column...
fr_CA: Ignorer cette colonne...

en: Ignore current subscribers
fr_CA: Ignorer les abonnés actuels

en: Image Parameters
fr_CA: Paramètres d'images

en: Image alignment
fr_CA: Alignement des images

en: Image has been deleted.
fr_CA: L'image a été supprimée.

en: Image selection has been saved.
fr_CA: La sélection d'image a été sauvegardée.

en: Image selection has not been saved.
fr_CA: La sélection d'image n'a pas été sauvegardée.

en: Image width
fr_CA: Largeur de l'image

en: Import
fr_CA: Importer

en: Import "%1$s" as date field
fr_CA: Importer "%1$s" en tant que champ de date

en: Import Subscribers
fr_CA: Importer des abonnés

en: Import as "%1$s"
fr_CA: Importer en tant que "%1$s"

en: Import from %1$s
fr_CA: Importez de %1$s

en: Import from plugin %1$s has been cancelled.
fr_CA: L'importation de l'extension %1$s a été annulée.

en: Import from plugin %1$s has been completed.
fr_CA: L'importation de l'extension %1$s a été complétée.

en: Import subscribers from plugins
fr_CA: Importer les abonnées d'autres extensions

en: Import the %1$s subscribers from the plugin: %2$s
fr_CA: Importer les %1$s abonnés de l'extension : %2$s

en: In Queue
fr_CA: Dans la file d'attente

en: In queue
fr_CA: Dans la file d'attente

en: Include author
fr_CA: inclure l'auteur

en: Include categories
fr_CA: inclure les catégories

en: Includes: %1$s
fr_CA: Contient : %1$s

en: Industry
fr_CA: Industriel

en: Information is missing.
fr_CA: Information manquante.

en: Insert Subscription Form
fr_CA: Insérer un formulaire d'abonnement

en: Insert [newsletter:total] to show number of posts, [newsletter:post_title] to show the latest post's title & [newsletter:number] to display the issue number.
fr_CA: Afficher le nombre d'articles avec [newsletter:total], le titre du dernier article avec [newsletter:post_title] et le numéro de l'envoi avec [newsletter:number].

en: Insert block here
fr_CA: Insérer un bloc ici

en: Insert dynamic data about your subscribers, the newsletter, today's date, etc...
fr_CA: Insérer des données dynamiques à propos de vos abonnés, l'infolettre, la date du jour, etc...

en: Insert form
fr_CA: Insérer un formulaire

en: Insert selected
fr_CA: Insérer les sélectionnés

en: Inserting selected articles...
fr_CA: Insertion des articles...

en: Install Themes
fr_CA: Installer

en: Install from WordPress.org
fr_CA: Installer depuis WordPress.org

en: Installing MailPoet Newsletter Premium plugin
fr_CA: Installation de l'extension MailPoet Newsletter Premium

en: Installing MailPoet Premium Version
fr_CA: Installation de l'extension Premium de MailPoet.

en: Is this field mandatory?
fr_CA: Ce champ est-il obligatoire ?

en: Issue number
fr_CA: Le numéro

en: It doesn't always work the way we want it to, doesn't it? We have a [link]dedicated support website[/link] with documentation and a ticketing system.
fr_CA: Tout ne fonctionne pas toujours comme l'on voudrait, n'est-ce pas ? Obtenez de l'aide sur le site dédié : [link]support.wysija.com[/link]. La documentation est en anglais, mais nous parlons français.

en: It seems your widget has been deleted from the WordPress' [link]widgets area[/link].
fr_CA: Il semble que votre widget a été supprimé de la [link]zone de widgets[/link] de WordPress.

en: It's free, and has proven popular with our users.
fr_CA: C'est gratuit, et nos utilisateurs l'adorent.

en: January
fr_CA: janvier

en: July
fr_CA: juillet

en: June
fr_CA: juin

en: Key
fr_CA: Clé

en: Label:
fr_CA: Libellé :

en: Last
fr_CA: Dernier

en: Last 180 days
fr_CA: Les 180 derniers jours

en: Last 30 days
fr_CA: Les 30 derniers jours

en: Last 365 days
fr_CA: Les 365 derniers jours

en: Last 7 days
fr_CA: Les 7 derniers jours

en: Last 90 days
fr_CA: Les 90 derniers jours

en: Last Name
fr_CA: Nom

en: Last click
fr_CA: Dernier clic

en: Last month
fr_CA: Le mois dernier

en: Last name
fr_CA: Nom

en: Last open
fr_CA: Dernière ouverture

en: Last updated: %1$s
fr_CA: Dernière mise à jour : %1$s

en: Latest batch was sent %1$s ago.
fr_CA: Le dernier lot a été envoyé il y a %1$s.

en: Latest content already sent.
fr_CA: Le dernier contenu a déjà été envoyé.

en: Latest post title
fr_CA: Le titre du dernier article

en: Leaky Paywall is a Premium plugin to put content behind a paywall. This add-on manages your customers' customers subscriptions.
fr_CA: Leaky Paywall est une extension premium pour mettre votre contenu derrière un paywall. Ce module gère les abonnements de vos abonnés.

en: Learn more.
fr_CA: En savoir plus.

en: Leave this option to Yes. Only a tiny portion of SMTP services ask Authentication to be turned off.
fr_CA: Laisser cette option sur Oui. Seule une infime partie de services SMTP demande l'arrêt de l'authentification.

en: Let subscribers select their lists:
fr_CA: Permettre aux souscripteurs de sélectionner leurs listes :

en: Letters only
fr_CA: Uniquement des lettres

en: Line is empty
fr_CA: Ligne vide

en: Link
fr_CA: Lien

en: Link to browser version
fr_CA: Lien vers la version du navigateur

en: Links
fr_CA: Liens

en: List "%1$s" has been deleted.
fr_CA: La liste "%1$s" a été supprimée.

en: List "%1$s" has been duplicated.
fr_CA: La liste "%1$s" a été dupliquée.

en: List "%1$s" has been synchronised.
fr_CA: La liste "%1$s" a été synchronisée.

en: List created based on a newsletter segment.
fr_CA: Liste créée suite à une segmentation d'une infolettre.

en: List has been updated.
fr_CA: La liste a été mise à jour.

en: List of fields to export
fr_CA: Liste des champs à exporter

en: List of forms
fr_CA: La liste des formulaires

en: List selection
fr_CA: Sélection de liste

en: Lists
fr_CA: Listes

en: Lists and Subscribers
fr_CA: Listes et abonnés

en: Lists to which the subscriber was subscribed.
fr_CA: Listes auquel l'abonné a souscrit.

en: Loading more Results...
fr_CA: Chargement de plus de résultats...

en: Loading results...
fr_CA: Chargement...

en: Loading...
fr_CA: Chargement...

en: Local time is <code>%1$s</code>
fr_CA: L'heure locale est <code>%1$s</code>

en: Login
fr_CA: Identifiant

en: Looking for a faster method to send? [link]Read more[/link] on sending with a professional SMTP.
fr_CA: Vous cherchez une méthode d'envoi plus rapide ? [link]En savoir plus[/link] (en anglais) sur les SMTP professionnels.

en: MailPoet Subscription Form
fr_CA: Formulaire d'abonnement MailPoet

en: MailPoet Version
fr_CA: Version de MailPoet

en: MailPoet Version:
fr_CA: Version de MailPoet :

en: MailPoet cannot be reinstalled because your folder <em>wp-content/uploads/wysija</em> needs to be writable. Change your permissions and reinstall.
fr_CA: MailPoet ne peut être réinstallé car le dossier<em>wp-content/uploads/wysija</em> n'est pas inscriptible. Changez vos permissions et installez à nouveau.

en: MailPoet has been reinstalled successfully using the same version. Settings and data have been deleted.
fr_CA: MailPoet a été réinstallé avec succès dans la même version. Les paramètres et les données ont été supprimés.

en: MailPoet has been uninstalled. Your site is now cleared of MailPoet.
fr_CA: MailPoet a été désinstallé. Votre site ne connait plus Maily, le pigeon.

en: MailPoet page
fr_CA: Page MailPoet

en: MailPoet says:
fr_CA: MailPoet dit :

en: Mailbox Full
fr_CA: Boîte de réception pleine

en: Mailbox not available
fr_CA: Boîte de réception indisponible

en: March
fr_CA: mars

en: Match data
fr_CA: Relier les champs

en: Maximum of posts to show
fr_CA: Nombre d&rsquo;articles à afficher

en: Maximum upload file size: %d%s.
fr_CA: Taille maximale des fichiers téléchargeables : %d%s

en: May
fr_CA: mai

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
fr_CA: Mémoire dépassée. S'il vous plaît, essayez avec un autre fichier plus petit.

en: Message delayed
fr_CA: E-mail retardé

en: Method set by the network admin.
fr_CA: Méthode définie par l'administrateur réseau.

en: Modified On
fr_CA: Modifié le

en: Modify
fr_CA: Modifier

en: Monday
fr_CA: Lundi

en: Month
fr_CA: Mois

en: Month (January, February,...)
fr_CA: Mois (janvier, février...)

en: Move to list
fr_CA: Déplacer vers la liste

en: My first list
fr_CA: Ma première liste

en: My rating: %1$s
fr_CA: Mon vote : %1$s

en: Name
fr_CA: Nom

en: Name & email of yourself or your company.
fr_CA: Le nom et votre e-mail ou celui de votre société.

en: Network's Default Sending Method
fr_CA: Méthode d'envoi par défaut du réseau

en: Network's Method
fr_CA: Méthode du réseau

en: Never opened or clicked
fr_CA: Jamais ouvert ou cliqué

en: New Form
fr_CA: Nouveau formulaire

en: New form
fr_CA: Nouveau formulaire

en: New list
fr_CA: Nouvelle liste

en: New subscriber to %1$s
fr_CA: Nouvel abonné à %1$s

en: Newsletter
fr_CA: Infolettre

en: Newsletter Images
fr_CA: Images de l'infolettre

en: Newsletter Pro (by Satollo)
fr_CA: Newsletter Pro (par Satollo)

en: Newsletter Subject
fr_CA: Sujet de l'infolettre

en: Newsletter can't be deleted.
fr_CA: L'infolettre ne peut pas être supprimée.

en: Newsletter deleted.
fr_CA: Infolettre supprimée.

en: Newsletter has been saved as a draft.
fr_CA: Votre infolettre a été sauvegardée comme brouillon.

en: Newsletter has been saved.
fr_CA: Votre infolettre a été sauvegardée.

en: Newsletter has been scheduled.
fr_CA: L'envoi de l'infolettre a été planifié.

en: Newsletter profile has been updated.
fr_CA: Votre profil d'abonnement aux infolettres a été mis à jour.

en: Newsletter successfully created.
fr_CA: L'infolettre a été créée.

en: Newsletters
fr_CA: Infolettres

en: Newsletters (by Tribulant)
fr_CA: Newsletters (par Tribulant)

en: Newsletters are already being sent. Your latest newsletter will be sent afterwards.
fr_CA: Il y a déjà un envoi en cours. Votre dernière infolettre sera envoyée ensuite.

en: Next &gt;
fr_CA: Suiv.&nbsp;&gt;

en: Next send out in %1$s
fr_CA: Prochain envoi dans %1$s

en: Next send out on %1$s
fr_CA: Prochain envoi : %1$s

en: Next step
fr_CA: Étape suivante

en: Next try in %s minutes.
fr_CA: Prochaine tentative dans %s min.

en: No
fr_CA: Non

en: No Results were found
fr_CA: Aucun résultat n'a été trouvé

en: No email sent.
fr_CA: Aucun e-mail n'a été envoyé.

en: No list specified
fr_CA: Aucune liste spécifiée

en: No subscriber found, most probably because he was deleted.
fr_CA: Aucun abonné trouvé. Il a probablement été supprimé.

en: No thanks! I have enough visitors on my site. Their visits will trigger MailPoet's cron automatically.
fr_CA: Non merci ! J'ai suffisamment de visiteurs sur mon site. Leurs visites déclencheront automatiquement la tâche cron de MailPoet.

en: None of your queued emails have been sent? Then activate this option.
fr_CA: Aucun de vos courriels en attente n'a été envoyé? Alors activez cette option.

en: Not Configured!
fr_CA: Non configuré !

en: Not active.
fr_CA: Désactivé.

en: Not sent
fr_CA: Non envoyé

en: Not sent yet.
fr_CA: Pas encore envoyé.

en: Note:
fr_CA: Remarque :

en: Note: Find out what this subscriber opened and clicked with our [link]Premium version.[/link]
fr_CA: Note&nbsp;: Découvrir ce que cet utilisateur a ouvert et cliqué avec notre [link]version Premium.[/link]

en: Nothing
fr_CA: Rien

en: November
fr_CA: novembre

en: Number of lines:
fr_CA: Nombre de lignes :

en: Numbers only
fr_CA: Uniquement des chiffres

en: October
fr_CA: octobre

en: Once a week
fr_CA: Une fois par semaine

en: Once every 28 days
fr_CA: Une fois tous les 28 jours

en: Once every fifteen minutes
fr_CA: Une fois toutes les 15 minutes

en: Once every five minutes
fr_CA: Une fois toutes les 5 minutes

en: Once every minute
fr_CA: Une fois par minute

en: Once every ten minutes
fr_CA: Une fois toutes les 10 minutes

en: Once every thirty minutes
fr_CA: Une fois toutes les 30 minutes

en: Once every two hours
fr_CA: Une fois toutes les 2 heures

en: Once every two minutes
fr_CA: Une fois toutes les 2 minutes

en: One configuration for all sites
fr_CA: Une seule configuration pour tous les sites

en: One email has been sent. | %d emails have been sent to unconfirmed subscribers.
fr_CA[0]: Un e-mail a été envoyé.
fr_CA[1]: %d courriels ont été envoyés à vos abonnés non confirmés.

en: One less subscriber to %1$s
fr_CA: Un abonné en moins dans %1$s

en: Oops! There are no newsletters to display.
fr_CA: Oups ! Il n'y a aucune infolettre à afficher.

en: Oops! We could not add you!
fr_CA: Oups ! Nous n'avons pas pu vous ajouter !

en: Oops! You're already subscribed.
fr_CA: Oups ! Vous êtes déjà abonné.

en: Open, clicks, unsubscribed
fr_CA: Ouvert, clics, désabonnements

en: Opened
fr_CA: Ouvert

en: Opened & Clicked
fr_CA: Ouvert & cliqué

en: Opened & Unsubscribed
fr_CA: Ouvert & désabonné

en: Opened date
fr_CA: Date d'ouverture

en: Opened only
fr_CA: Ouvert uniquement

en: Order:
fr_CA: Ordre :

en: Ordering
fr_CA: Ordre

en: Our toolbar doesn't load?
fr_CA: Notre barre d'outils ne se charge pas ?

en: Page does not exist.
fr_CA: Page introuvable.

en: Page is not accessible.
fr_CA: La page est inaccessible.

en: Password
fr_CA: Mot de passe

en: Paste this shortcode in a page to display a list of past newsletters.
fr_CA: Coller ce raccourci dans une page pour afficher une listes de vos anciennes infolettres.

en: Paste this shortcode to display the number of confirmed subscribers in post or page.
fr_CA: Coller ce raccourci pour afficher le nombre d'abonnés confirmés à l'article ou à la page.

en: Paused
fr_CA: En pause

en: Phone number, (+,-,#,(,) and spaces allowed)
fr_CA: Numéro de téléphone, (+,-,#,(,) et espaces autorisés)

en: Photoshop file available as part of [link]Premium features[/link].
fr_CA: Les fichiers Photoshop sont disponibles dans les [link]fonctionnalités de la version Premium[/link].

en: Pick a date
fr_CA: Sélectionner une date

en: Pick a list
fr_CA: Sélectionner une liste

en: Pick one or many lists
fr_CA: Choisir une ou plusieurs listes

en: Pick the lists you want to import those subscribers to.
fr_CA: Choisir les listes dans lesquelles vous voulez les importer.

en: Pick your prefered configuration?
fr_CA: Sélectionner votre configuration préférée

en: Please contact your host or server administrator to fix this.
fr_CA: S'il vous plaît, contactez votre hébergeur ou administrateur de serveur pour résoudre ce problème.

en: Please delete <%= chars %> character<%= plural %>
fr_CA: Merci de supprimer <%= chars %> caractères<%= plural %>

en: Please enter <%= chars %> more character<%= plural %>
fr_CA: Merci de saisir <%= chars %> caractères de plus<%= plural %>

en: Please enter first name
fr_CA: Merci de saisir le prénom

en: Please enter last name
fr_CA: Merci de saisir le nom de famille

en: Please make a selection first!
fr_CA: Faites une sélection d'abord !

en: Please select a newsletter.
fr_CA: Merci de choisir une infolettre.

en: Please select an article.
fr_CA: S'il vous plaît sélectionner un article.

en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
fr_CA: Veuillez essayer de mettre ce fichier en ligne à l&rsquo;aide de l&rsquo;%1$soutil du navigateur%2$s.

en: Please verify your link to this page.
fr_CA: Vérifiez le lien vers cette page.

en: Please verify your mail configuration and make sure you can send a test of this email.
fr_CA: Vérifiez votre configuration et assurez-vous que vous pouvez envoyer des courriels.

en: Position your mouse over the image to the left.
fr_CA: Survoler avec votre souris l'image à gauche.

en: Post Notifications
fr_CA: Notifications d'article

en: Post Selection
fr_CA: Choix d'articles

en: Post type
fr_CA: Type d'article

en: Posts
fr_CA: Articles

en: Preceded by:
fr_CA: Précédé par :

en: Premium licence does not exist for your site. Purchase it [link]here[/link].
fr_CA: Votre site n'a pas de licence pour la version premium. Acheter la version[link]Premium[/link].

en: Premium users save 20% with this coupon: MAILPOET20
fr_CA: Les utilisateurs premium économisent 20 % avec ce coupon : MAILPOET20

en: Premium users save 20% with this coupon: MP20
fr_CA: Les utilisateurs premium économisent 20 % avec ce coupon : MP20

en: Premium users save 25% with this coupon: mailpoet25
fr_CA: Les utilisateurs de l'extension Premium économisent 25% avec ce coupon : mailpoet25

en: Premium version is valid for your site.
fr_CA: La version Premium est activée pour votre site.

en: Preselect today's date:
fr_CA: Présélectionnez la date d'aujourd'hui :

en: Prevent people from being subscribed to your list unwillingly, this option ensures you to keep a clean list.
fr_CA: Empêche les personnes de s'abonner à votre liste sans le vouloir, cette option vous assure de conserver une liste propre.

en: Preview
fr_CA: Prévisualiser

en: Preview in new tab
fr_CA: Aperçu dans un nouvel onglet

en: Preview page
fr_CA: Prévisualiser la page

en: Preview without images
fr_CA: Aperçu sans les images

en: Process bounce handling now!
fr_CA: Vérifiez les retours maintenant !

en: Process refreshed to avoid a possible loss of connection.
fr_CA: La procédure a été reinitiée afin d'éviter une éventuelle perte de connexion.

en: Process refreshed to avoid a time limit.
fr_CA: La procédure a été reinitiée afin de ne pas dépasser la limite de temps.

en: Purchase
fr_CA: Acheter

en: Purchase the premium version.
fr_CA: Acheter la version Premium.

en: Put a form in a top or bottom bar of your site, or in a nice box within your posts with GetConversion's free plugins. Connect them to MailPoet with this add-on.<br/></br>Get 30% off the Premium version of their add-on by clicking <a href="http://getconversion.com/products/gc-mailpoet-ex-pro/?coupon=MAILPOET">here</a>.
fr_CA: Ajouter un formulaire dans une barre en haut ou en bas de votre site, ou dans une jolie boîte dans vos articles avec les extensions gratuites de GetConversion. Connectez-les à MailPoet avec cette extension <br/></br>Obtenez 30% de réduction sur la version Premium en cliquant <a href="http://getconversion.com/products/gc-mailpoet-ex-pro/?coupon=MAILPOET">ici</a>.

en: Put a subscription form in a popup, footer bar or slide-in to add subscribers with this Premium plugin.
fr_CA: Grâce à l'extension Premium, insérer un formulaire d'abonnement dans une fenêtre, le pied de page ou une barre glissante pour avoir plus d'abonnés.

en: Queue is empty!
fr_CA: La file d'attente est vide !

en: Quickly create newsletter signup forms for your MailPoet mailing lists using the power and flexibility that Ninja Forms provides.
fr_CA: Créer rapidement un formulaire d'abonnement pour vos infolettres MailPoet en utilisant la puissance et la flexibilité offertes par Ninja Forms.

en: Radio buttons
fr_CA: Boutons radio

en: Random text or HTML
fr_CA: Texte ou code HTML

en: Random text or instructions
fr_CA: Texte aléatoire ou instructions

en: Rate
fr_CA: Taux

en: Read More
fr_CA: En savoir plus

en: Read documentation
fr_CA: Lire la documentation (en anglais).

en: Read more
fr_CA: Plus d'informations

en: Read more.
fr_CA: Lire la suite.

en: Read online.
fr_CA: Lire la suite.

en: Refresh the page you current are!
fr_CA: Actualisez la page sur laquelle vous êtes !

en: Registration is disabled on this site.
fr_CA: Les inscriptions sont désactivées sur ce site.

en: Reinstall
fr_CA: Réinstaller

en: Reinstall MailPoet?
fr_CA: Réinstaller MailPoet ?

en: Reinstall from scratch
fr_CA: Tout réinstaller

en: Reinstall now...
fr_CA: Réinstallation...

en: Remove
fr_CA: Supprimer

en: Remove from all lists
fr_CA: Supprimer de toutes les listes

en: Remove from list
fr_CA: Supprimer de la liste

en: Remove from the queue
fr_CA: Enlever de la liste d'attente

en: Remove image
fr_CA: Supprimer image

en: Remove link
fr_CA: Supprimer le lien

en: Remove text
fr_CA: Supprimer le texte

en: Renew now.
fr_CA: Renouveler maintenant.

en: Reply-to
fr_CA: Répondre à

en: Reply-to name & email
fr_CA: Nom & E-mail de réponse

en: Request successful
fr_CA: Requête réussie

en: Resend confirmation email
fr_CA: Renvoyer l'e-mail de confirmation

en: Resume
fr_CA: Reprendre

en: Return to MailPoet
fr_CA: Retour à MailPoet

en: Roles and permissions
fr_CA: Rôles et capacités

en: SMTP Hostname
fr_CA: Nom d'hôte SMTP

en: SMTP port
fr_CA: Port SMTP

en: SPF and DKIM
fr_CA: SPF et DKIM

en: Saturday
fr_CA: Samedi

en: Save
fr_CA: Sauvegarder

en: Save & close
fr_CA: Sauvegarder & fermer

en: Save and reactivate
fr_CA: Sauvegarder & réactiver

en: Save as draft and close
fr_CA: Sauvegarder comme brouillon et fermer

en: Save changes
fr_CA: Sauvegarder

en: Save settings
fr_CA: Sauvegarder

en: Saved! Add this form to [link_widget]a widget[/link_widget].
fr_CA: Enregistré ! Ajouter ce formulaire dans [link_widget]un widget[/link_widget].

en: Saved! The changes are already active in your widget.
fr_CA: Enregistré ! Les changements sont déjà activés dans votre widget.

en: Saving default style...
fr_CA: Sauvegarde du style par défaut&hellip;

en: Saving form...
fr_CA: Sauvegarde du formulaire...

en: Saving newsletter...
fr_CA: Sauvegarde de l'infolettre...

en: Schedule
fr_CA: Planifier

en: Schedule it
fr_CA: Planifier l'envoi

en: Scheduled
fr_CA: Planifié

en: Scheduled to be sent in %1$s
fr_CA: Envoi planifié dans %1$s

en: Scheduled to be sent on %1$s
fr_CA: Envoi planifié le : %1$s

en: Search
fr_CA: Rechercher

en: Search newsletters
fr_CA: Rechercher des infolettres

en: Search recipients
fr_CA: Rechercher des destinataires

en: Search subscribers
fr_CA: Rechercher des abonnés

en: Searching...
fr_CA: Recherche...

en: Second step:  "%1$s"
fr_CA: Étape 2 : le design de "%1$s"

en: Secure connection
fr_CA: Connexion sécurisée

en: Security Problem
fr_CA: Problème de sécurité

en: Security error.
fr_CA: Erreur de sécurité.

en: Security failure during request
fr_CA: Défaillance de la sécurité au cours de la demande

en: Segment of %1$s
fr_CA: Segment de %1$s

en: Select
fr_CA: Sélection

en: Select Files
fr_CA: Parcourir...

en: Select a field type:
fr_CA: Sélectionner un type de champ :

en: Select a form:
fr_CA: Sélectionner un formulaire :

en: Select all %1$s subscribers.
fr_CA: Selectionner les %1$s abonnés.

en: Select at least 1 subscriber!
fr_CA: Veuillez sélectionner au moins un abonné !

en: Select list(s):
fr_CA: Sélectionner une ou plusieurs listes :

en: Select the list you want to add:
fr_CA: Selectionner la liste que vous voulez ajouter :

en: Select the page to display the subscriber's profile.
fr_CA: Sélectionner quelle page utiliser pour afficher le profil de l'abonné.

en: Select your industry.
fr_CA: Sélectionner dans la liste.

en: Select...
fr_CA: Sélectionner...

en: Selection options
fr_CA: Selection d'options

en: Send
fr_CA: Envoyer

en: Send Process
fr_CA: Procédure d'envoi

en: Send a test mail
fr_CA: Envoyer un e-mail de test

en: Send immediately.
fr_CA: Envoyer immédiatement.

en: Send later
fr_CA: Envoyer plus tard

en: Send preview
fr_CA: Envoyer un aperçu

en: Send with a professional SMTP provider, a great choice for big and small lists. We've negotiated promotional offers with a few providers for you.
fr_CA: Parfait pour les services de SMTP professionnels. Nous avons négocié quelques bons prix pour vous.

en: Send yourself some test emails to confirm which method works with your server.
fr_CA: Envoyez-vous quelques courriels d'essai afin de confirmer la méthode appropriée à votre serveur.

en: Send...
fr_CA: Envoyer...

en: Sender
fr_CA: Expéditeur

en: Sender of notifications
fr_CA: Expéditeur des notifications

en: Sending
fr_CA: En cours d'envoi

en: Sending a test email
fr_CA: Envoi d'un test

en: Sending batch of emails...
fr_CA: Envoi d'un lot de courriels...

en: Sending has resumed.
fr_CA: L'envoi a repris.

en: Sending immediately after someone subscribes to the mailing list %1$s
fr_CA: Envoyé immédiatement après un abonnement à la liste %1$s

en: Sending is now paused.
fr_CA: L'envoi est suspendu.

en: Sending per event
fr_CA: Envoi par événement

en: Sending preview...
fr_CA: Envoi de l'aperçu en cours...

en: Sending suspended.
fr_CA: Envoi suspendu.

en: Sendmail path
fr_CA: Chemin de Sendmail

en: Sent
fr_CA: Envoyé

en: Sent %2$s after a new user is added to your site as %1$s.
fr_CA: Envoyer %2$s après qu'un nouvel utilisateur soit ajouté à votre site en tant que %1$s.

en: Sent %2$s after someone subscribes to the mailing list %1$s
fr_CA: Envoyé %2$s après que quelqu'un s'abonne à la liste %1$s

en: Sent On
fr_CA: Envoyé le

en: Sent daily at %1$s.
fr_CA: Envoyé quotidiennement à %1$s.

en: Sent immediately after a new user is added to your site as %1$s.
fr_CA: Envoyé immédiatement après l'ajout qu'un nouvel utilisateur à votre site en tant que %1$s.

en: Sent monthly on the %1$s %2$s at %3$s
fr_CA: Envoyé mensuellement le %1$s %2$s à %3$s

en: Sent monthly on the %1$s at %2$s
fr_CA: Envoyé mensuellement le %1$s at %2$s

en: Sent on
fr_CA: Envoyée le

en: Sent to %1$s out of %2$s
fr_CA: Envoyé à %1$s sur %2$s

en: Sent to %1$s subscribers.
fr_CA: Envoyé à %1$s abonnés

en: Sent weekly on %1$s at %2$s
fr_CA: Envoyé hebdomadairement le %1$s à %2$s

en: September
fr_CA: septembre

en: Set as default style.
fr_CA: Définir comme style par défaut.

en: Settings
fr_CA: Réglages

en: Share anonymous data
fr_CA: Partager des données anonymes

en: Share anonymous data and help us improve the plugin. [link]Read more[/link].
fr_CA: Partager des données anonymes et aidez nous à améliorer l'extension. [link]En savoir plus[/link].

en: Shortcode to display total number of subscribers
fr_CA: Raccourci pour afficher le nombre total d'abonnés

en: Show
fr_CA: Afficher

en: Show all months
fr_CA: Tous les mois

en: Show all themes
fr_CA: Tous les thèmes

en: Show display options
fr_CA: Afficher les options d'affichage

en: Show divider between posts
fr_CA: Afficher les séparateurs entre les articles

en: Size:
fr_CA: Taille&nbsp;:

en: Social Bookmark Selection
fr_CA: Sélection d'icônes de réseaux

en: Social bookmarks
fr_CA: Réseaux sociaux

en: Sorry, you have filled your storage quota (%s MB).
fr_CA: Désolé, vous avez utilisé l&rsquo;intégralité de votre espace disque dédié (%s Mo).

en: Sort by
fr_CA: Trier par

en: Spam test results
fr_CA: Les résultats des tests anti-pourriel

en: Split subscribers into %1$s pages.
fr_CA: Afficher les abonnés sur %1$s pages.

en: Squares or weird characters are displayed in your emails? Select the encoding for your language.
fr_CA: Des caractères étranges ou des carrés apparaissent dans vos courriels? Sélectionnez l'encodage correspondant à votre langue.

en: Standard Newsletters
fr_CA: Infolettres classiques

en: Standard newsletter
fr_CA: Infolettre classique

en: Statistics
fr_CA: Statistiques

en: Stats
fr_CA: Statistiques

en: Stats : %1$s
fr_CA: Statistiques : %1$s

en: Stats dashboard
fr_CA: Statistiques

en: Status
fr_CA: État

en: Step %1$s
fr_CA: Étape %1$s

en: Step 1:
fr_CA: Étape 1 :

en: Step 2:
fr_CA: Étape 2 :

en: Step 3:
fr_CA: Étape 3 :

en: Step 4:
fr_CA: Étape 4 :

en: Stop fake signups by robots with WangGuard, a free white listing service, and plugin.
fr_CA: Bloquer les fausses inscriptions par des robots avec WangGuard, un service de liste blanche et une extension.

en: Styles could not be saved
fr_CA: Les styles n'ont pu être sauvegardés

en: Styles have been saved
fr_CA: Les styles ont été sauvegardés

en: Subject
fr_CA: Sujet

en: Subject line
fr_CA: Sujet

en: Submit
fr_CA: Envoyer

en: Subscribe in comments
fr_CA: Les commentateurs peuvent s'inscrire

en: Subscribe in registration form
fr_CA: Inscription dans le formulaire

en: Subscribe to our Newsletter
fr_CA: Abonnez-vous à notre infolettre

en: Subscribe to our newsletter and join our [total_subscribers] subscribers.
fr_CA: Abonnez-vous à notre infolettre et rejoignez nos [total_subscribers] abonnés.

en: Subscribe!
fr_CA: Je m'abonne !

en: Subscribed
fr_CA: Abonné

en: Subscribed on
fr_CA: Date d'inscription

en: Subscriber
fr_CA: Abonné

en: Subscriber Status
fr_CA: Statut de l'abonné

en: Subscriber already exists. [link]Click to edit[/link].
fr_CA: Cet abonné existe déjà. [link]Cliquez pour le modifier[/link].

en: Subscriber has been modified. [link]Edit again[/link].
fr_CA: L'abonné a été modifié. [link]Modifier le à nouveau[/link].

en: Subscriber has been saved.
fr_CA: L'abonné a été sauvegardé.

en: Subscriber has not been modified.
fr_CA: L'abonné n'a pas été modifié.

en: Subscriber has not been saved.
fr_CA: L'abonné n'a pas été sauvegardé.

en: Subscriber not found : <b><i>%s</i></b>
fr_CA: Abonné introuvable : <b><i>%s</i></b>

en: Subscriber opened %1$s of %2$s email
fr_CA: L'abonné a ouvert %1$s sur %2$s e-mail

en: Subscriber opened %1$s of %2$s emails
fr_CA: L'abonné a ouvert %1$s des %2$s courriels

en: Subscriber profile page
fr_CA: Page du profil d'abonné

en: Subscribers
fr_CA: Abonnés

en: Subscribers can choose from these lists :
fr_CA: Les abonnés peuvent choisir ces listes :

en: Subscribers can edit their profile
fr_CA: Les abonnés peuvent modifier leur profil

en: Subscribers in no list
fr_CA: Les abonnés dans aucune liste

en: Subscribers per page:
fr_CA: Nombre d'abonnés par page :

en: Subscribers to show per page:
fr_CA: Nombre d'abonnés par page&nbsp;:

en: Subscribers will now need to activate their subscription by email in order to receive your newsletters. This is recommended.
fr_CA: Les abonnés devront activer leur abonnement par courriel afin de recevoir vos infolettres. Cette validation est recommandée.

en: Subscription MailPoet
fr_CA: Abonnement via MailPoet

en: Subscription confirmation
fr_CA: Confirmation d’inscription

en: Subscription date
fr_CA: Date d'abonnement

en: Subscription form for your newsletters.
fr_CA: Formulaire d'abonnement pour vos Infolettres.

en: Subscription without JavaScript is disabled.
fr_CA: Abonnement sans javascript désactivé.

en: Success message:
fr_CA: Message de succès :

en: Successfully connected to %1$s
fr_CA: Connexion réussie à %1$s

en: Successfully sent to <b><i>%s</i></b>
fr_CA: Bien envoyé à <b><i>%s</i></b>

en: Sunday
fr_CA: Dimanche

en: Tags: %1$s
fr_CA: Étiquettes : %1$s

en: Test email successfully sent to %s
fr_CA: L'e-mail de test a bien été envoyé à %s

en: Test method
fr_CA: Méthode de test

en: Text
fr_CA: Texte

en: Text Area
fr_CA: Zone de texte

en: Text Input
fr_CA: Texte

en: Text of "Unsubscribe" link
fr_CA: Texte du lien de "Désabonnement"

en: Thanks!
fr_CA: Merci&nbsp;!

en: Thanks! Now take me to MailPoet.
fr_CA: Merci ! Maintenant direction MailPoet.

en: The <strong>from email</strong> value you have entered (%1$s) is not a valid email address.
fr_CA: L'e-mail de l'expéditeur (%1$s) n'est pas valide. Corrigez !

en: The <strong>reply to</strong> email value you have entered (%1$s) is not a valid email address.
fr_CA: L'adresse de <strong>réponse</strong> (%1$s) n'est pas valide. Corrigez !

en: The MySQL user you have setup on your WordPress site (wp-config.php) doesn't have enough privileges to CREATE MySQL tables. Please change this user yourself or contact the administrator of your site in order to complete MailPoet's installation. mysql errors:(%1$s)
fr_CA: L'utilisateur MySQL défini dans wp-config.php n'a pas les autorisations pour CRÉER des tables MySQL dans votre base de données. Merci de changer l'identifiant utilisé ou de contacter le gestionnaire de votre site, pour terminer l'installation de MailPoet. Erreurs mysql : (%1$s)

en: The PHP Extension openssl is not enabled on your server. Ask your host to enable it if you want to use an SSL connection.
fr_CA: L'extension PHP openssl n'est pas activée sur votre serveur. Demandez à votre hébergeur de le faire, si vous souhaitez utiliser une connexion SSL.

en: The Send Process stopped because there are too many errors.
fr_CA: L'envoi a été arrêté car il y a trop d'erreurs signalées.

en: The address will be added to your newsletter's footer. This helps avoid spam filters.
fr_CA: Cette adresse sera ajoutée au pied de page de vos Infolettres afin d'éviter les filtres anti-pourriel.

en: The authors have done a pretty awesome job.
fr_CA: Les auteurs ont effectué un excellent travail.

en: The bounce email address "%1$s" might actually cause the problem. Leave the field empty and try again.
fr_CA: L'adresse de retour "%1$s" est peut-être la cause du problème. Laissez le champ vide et essayez à nouveau.

en: The data you are trying to import doesn't appear to be in the CSV format (Comma Separated Values).
fr_CA: La liste que vous tentez d'importer n'est pas au format CSV (Valeurs Séparées par Virgules).

en: The email ID %s is not published
fr_CA: L'ID de l'e-mail %1$s n'est pas publiée

en: The email is not valid!
fr_CA: L'e-mail n'est pas valide !

en: The first line of a CSV file should be the column headers : "email","lastname","firstname".
fr_CA: La première ligne d'un CSV doit être le titre des colonnes, par exemple : "courriel","nom","prénom".

en: The first thing your subscribers see. Be creative and increase your open rate!
fr_CA: La première chose que vos abonnés verront. Soyez créatif !

en: The folder "%1$s" is not writable, please change the access rights to this folder so that MailPoet can setup itself properly.
fr_CA: Le dossier "%1$s" n'est pas inscriptible. Vous devez changez les permissions de ce dossier, autrement MailPoet ne pourra pas s'installer proprement.

en: The folder "%1$s" is not writable, please change the access rights to this folder so that Mailpoet can setup itself properly.
fr_CA: Le dossier "%1$s" n'est pas inscriptible, s'il vous plaît, changez les permissions de ce dossier, autrement MailPoet ne pourra pas s'installer correctement.

en: The form named "%1$s" has been created.
fr_CA: Le formulaire intitulé "%1$s" a été créé.

en: The form named "%1$s" has been deleted.
fr_CA: Le formulaire intitulé "%1$s" a été supprimé.

en: The last batch of emails should start sending automatically in the next few minutes.
fr_CA: L'envoi automatique du dernier lot de courriels devrait commencer dans quelques minutes.

en: The list created automatically on import of the plugin's subscribers : "%1$s
fr_CA: La liste créée automatiquement lors de l'importation des abonnés de l'extension : "%1$s

en: The list created automatically on install of the MailPoet.
fr_CA: Cette liste a été créée automatiquement lors de l'installation de MailPoet.

en: The list does not exists or cannot be deleted.
fr_CA: Cette liste n'existe pas ou ne peut pas être supprimée.

en: The list does not exists or cannot be synched.
fr_CA: Cette liste n'existe pas ou elle ne peut être synchronisée.

en: The list existed in "%1$s" and has been imported automatically.
fr_CA: La liste existe dans "%1$s" et a été importée automatiquement.

en: The list has been deleted.
fr_CA: La liste a été supprimée.

en: The list you've pasted is too big for the browser. <strong>Upload the file</strong> instead.
fr_CA: La liste que vous avez collée est trop grande pour le navigateur. <strong>Téléchargez le fichier</strong> plutôt.

en: The newsletter doesn't exist.
fr_CA: L'infolettre n'existe pas.

en: The newsletter has been duplicated.
fr_CA: L'infolettre a été dupliquée.

en: The newsletter will be deactivated, you will need to reactivate it once you're over editing it. Do you want to proceed?
fr_CA: L'infolettre sera désactivée, vous devrez la réactiver une fois que vous aurez terminé de la modifier. Voulez-vous continuer ?

en: The posts below were added with the widget %sAutomatic latest content%s
fr_CA: Les articles suivants ont été ajoutés grâce au widget %sContenu automatique le plus récent%s

en: The second line of a CSV file should be a set of values : "joeeg@example.com","Average","Joe".
fr_CA: À partir de la 2e ligne, le fichier CSV devrait avoir les données, par exemple : "joeeg@exemple.com","Average","Joe".

en: The segment cannot be unsubscribed from an [IMPORT] list.
fr_CA: Les abonnés de ce segment ne peuvent être désabonnés de la liste [IMPORT].

en: The segment has been removed from the queue of this newsletter.
fr_CA: Le segment a été supprimé de la file d'attente de cette infolettre.

en: The segment has been unsubscribed from all the lists.
fr_CA: Les abonnés de ce segment ont été désabonnés de toutes les listes.

en: The segment has been unsubscribed from the list "%1$s".
fr_CA: Les abonnés de ce segment ont été désabonnés de la liste "%1$s".

en: The selected value is already matched to another column.
fr_CA: La valeur sélectionnée correspond déjà à celle d'une autre colonne.

en: The simplest solution for small lists. Your web host sets a daily email limit.
fr_CA: La solution la plus simple. Chaque hébergeur impose une limite d'envois par jour.

en: The subscriber list that will be used for this campaign.
fr_CA: La liste des destinataires de cette campagne.

en: The theme %1$s has been installed on your site.
fr_CA: Le thème %1$s a été installé.

en: The theme you selected could not be loaded.
fr_CA: Impossible de charger le thème sélectionné.

en: The two first lines of the file you've uploaded are as follow:
fr_CA: Les deux premières lignes de votre liste sont :

en: The web browser on your device cannot be used to upload files. You may be able to use the <a href="http://wordpress.org/extend/mobile/">native app for your device</a> instead.
fr_CA: Le navigateur web de votre système ne permet pas de mettre des fichiers en ligne. Vous devriez pouvoir le faire en passant par <a href="http://wordpress.org/extend/mobile/">une application native</a>.

en: Theme %1$s could not be deleted.
fr_CA: Le thème %1$s n'a pu être supprimé.

en: Theme %1$s has been deleted.
fr_CA: Le thème %1$s a été supprimé.

en: Themes
fr_CA: Thèmes

en: Then paste your list here
fr_CA: Collez votre liste ici

en: There are %1$s messages in your mailbox
fr_CA: Il y a %1$s messages dans votre boîte de réception

en: There are %1$s pending email(s)
fr_CA: Il y a %1$s e-mail(s) en attente

en: There are no bounced messages to process right now!
fr_CA: Aucun message de retour à traiter maintenant!

en: There are no list to send to.
fr_CA: Il n'y a pas de liste pour l'envoi.

en: There are no messages
fr_CA: Il n'y a aucun message.

en: There are no newsletters.
fr_CA: Il n'y a aucune infolettre.

en: There are no posts corresponding to that search.
fr_CA: Aucun article ne correspond à votre recherche.

en: There is no plugin to import from.
fr_CA: Aucune extension avec des listes importables.

en: There is no subject or body in this email
fr_CA: Il n'y a pas de sujet ou de corps de texte dans cet e-mail

en: There must be an active 3rd party plugin or theme breaking our interface. [link]Read more.[/link]
fr_CA: Il doit y avoir une extension tierce active ou un thème qui interfère avec notre interface. [link]En savoir plus.[/link]

en: There seems to be an error with the list you're trying to import.
fr_CA: Il y a une erreur avec la liste que vous tentez d'importer.

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
fr_CA: Il y a une erreur de configuration. Merci de contacter l&rsquo;administrateur de votre serveur.

en: There's no license for "%1$s". If you're Premium, add this domain in your [link]account manager[/link].
fr_CA: Il n'y a pas de licence pour "%1$s". Si vous êtes en Premium, ajoutez l'adresse de votre site dans votre [link]gestionnaire de compte[/link].

en: There's no stats to load!
fr_CA: Il n'y a aucune statistique à charger !

en: These tables could not be created on installation: %1$s
fr_CA: Ces tables n'ont pas pu être créées durant l'installation : %1$s

en: Third party
fr_CA: Tiers

en: This Premium plugin allows you to add MailPoet's forms in many places, and in Facebook.
fr_CA: Cette extension premium vous permet d'ajouter des formulaires MailPoet dans différents endroits, et aussi dans Facebook.

en: This Premium plugin allows you to add a MailPoet form in a popup.
fr_CA: Cette extension Premium permet d'ajouter un formulaire MailPoet dans une fenêtre.

en: This Premium plugin allows you to put a pretty form right below the header. Nothing more, nothing less.
fr_CA: Cette extension Premium vous permet de mettre un superbe formulaire directement sous votre en-tête. Rien de plus, rien de moins.

en: This allows you to modify the HTML of text blocks in the visual editor.
fr_CA: Cela vous permet de modifier l'HTML des blocs de texte dans l'éditeur visuel.

en: This changes the label for the unsubscribe link in the footer of your newsletters.
fr_CA: Cela change le texte du lien qui s'affiche dans le pied de page de toutes vos Infolettres.

en: This email engine works on 95&#37; of servers
fr_CA: La méthode utilisée par 95&#37; des serveurs

en: This feature cannot work because the "Comments" feature of the plugin JetPack is enabled.
fr_CA: Cette fonction ne peut pas fonctionner car la fonctionnalité des "Commentaires" de l'extension JetPack est activée.

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
fr_CA: Cette fonctionnalité nécessite des iframes. Ils semblent désactivés ou votre navigateur ne les prend pas en charge.

en: This field contains no values
fr_CA: Ce champ ne contient aucune valeur

en: This field does not exist
fr_CA: Ce champ n'existe pas.

en: This file is empty. Please try another.
fr_CA: Le fichier est vide. Merci d&rsquo;en essayer un autre.

en: This file is not an image. Please try another.
fr_CA: Ce fichier n&rsquo;est pas une image. Merci d&rsquo;en essayer un autre.

en: This file type is not allowed. Please try another.
fr_CA: Ce type de fichier n&rsquo;est pas autorisé. Merci d&rsquo;en essayer un autre.

en: This form adds subscribers to these lists:
fr_CA: Ce formulaire ajoute des abonnés à ces listes :

en: This form does not exist
fr_CA: Ce formulaire n'existe pas.

en: This form does not exist.
fr_CA: Ce formulaire n'existe pas.

en: This form has already been deleted.
fr_CA: Ce formulaire a déjà été supprimé

en: This free plugin allows you to design and position a form at the beginning or bottom of a post.
fr_CA: Cette extension gratuite vous permet de personnaliser et de positionner un formulaire au début ou à la fin d'un article.

en: This free plugin allows you to put a form in a popup, that's it.
fr_CA: Cette extension gratuite vous permet de mettre un formulaire dans une fenêtre, tout simplement.

en: This image might be in an article. Delete anyway?
fr_CA: Cette image est peut-être utilisée dans un article. Voulez-vous la supprimer malgré tout ?

en: This is fast!
fr_CA: C'est rapide !

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
fr_CA: Dépassement de la taille maximale autorisée. Essayez un autre.

en: This is the free version of a more powerful Premium version.
fr_CA: C'est la version gratuite d'une extension Premium encore plus performante.

en: This is the subject of the email. Be creative since it's the first thing your subscribers will see.
fr_CA: Il s'agit du sujet de l'e-mail. Conseil : soyez créatif afin d'inciter les gens à ouvrir votre e-mail !

en: This method works on 5&#37; of servers
fr_CA: La méthode utilisée par 5&#37; des serveurs

en: This needs to be in CSV style or a simple paste from Gmail, Hotmail or Yahoo. See [link]examples in our support site[/link].
fr_CA: Votre liste doit être en CSV ou un simple copier-coller de Gmail, Yahoo ou Hotmail. Voir [link]des exemples[/link] sur le site du support.

en: This needs to be in CSV style. See [link]examples in our support site[/link].
fr_CA: Votre liste doit être en CSV. Voir [link]des exemples[/link] sur le site du support.

en: This tab will be filled with images from your WordPress Posts.
fr_CA: Cet onglet sera rempli par les images de vos articles.

en: This tab will be filled with images from your current and previous newsletters.
fr_CA: Cet onglet sera rempli avec les images de toutes vos Infolettres.

en: This text is displayed when email clients block images, which is most of the time.
fr_CA: Ce texte est affiché lorsque les images sont bloquées par les clients de messagerie, ce qui est le cas la majorité du temps.

en: Thursday
fr_CA: Jeudi

en: Time remaining: %1$s
fr_CA: Terminé dans&nbsp;: %1$s

en: Title alignment
fr_CA: Alignement du titre

en: Title format
fr_CA: Format du titre

en: Title position
fr_CA: Position du titre

en: Title:
fr_CA: Titre&nbsp;:

en: Titles & text
fr_CA: Titres & texte

en: To
fr_CA: Au

en: To edit, simply click on this block of text.
fr_CA: Cliquer sur ce bloc de texte pour le modifier.

en: To resume send [link]Go premium now![/link]
fr_CA: Pour reprendre l'envoi, achetez la version [link]Premium[/link].

en: To subscribe to our dandy newsletter simply add your email below. A confirmation email will be sent to you!
fr_CA: Pour vous abonner à notre Infolettre, ajoutez simplement votre adresse courriel ci-dessous. Un courriel de confirmation vous sera envoyé !

en: To which address should all the bounced emails go? Get the [link]Premium version[/link] to automatically handle these.
fr_CA: À quelle adresse envoyer les courriels retournés ? Passer à la version [link]Premium[/link] pour gérer les retours automatiquement.

en: Today you have sent %1$s emails
fr_CA: Aujourd'hui, vous avez envoyé %1$s courriels

en: Today's statistics
fr_CA: Les statistiques du jour

en: Toggle Geeky Options
fr_CA: Activer/désactiver les options de geek

en: Top links
fr_CA: Top liens

en: Total clicks
fr_CA: Total de clics

en: Total number of posts or pages
fr_CA: Le nombre total d'articles ou de pages

en: Total of batch
fr_CA: Total des traitements par lot

en: Total of subscribers
fr_CA: Total d'abonnés

en: Try it yourself, we were impressed by the free versions.
fr_CA: Essayez-la, nous avons été impressionné par la version gratuite.

en: Tuesday
fr_CA: Mardi

en: Type name of your new list
fr_CA: Saisir le nom de la nouvelle liste

en: Type of date:
fr_CA: Type de date :

en: Unconfirmed
fr_CA: Non confirmé

en: Unconfirmed subscribers will receive your newsletters from now on without the need to activate their subscriptions.
fr_CA: A partir de maintenant, tous les abonnés non confirmés recevront vos infolettres sans avoir à activer leur abonnement.

en: Unique clicks
fr_CA: Clic unique

en: Unlisted
fr_CA: Non listé

en: Unopened
fr_CA: Non ouvert

en: Unsubscribe
fr_CA: Se désabonner

en: Unsubscribe from all lists
fr_CA: Se désabonner de toutes les listes

en: Unsubscribe from list: %1$s
fr_CA: Désabonné de la liste : %1$s

en: Unsubscribe link
fr_CA: Le lien du Désabonnement

en: Unsubscribe page
fr_CA: Page de désabonnement

en: Unsubscribed
fr_CA: Désabonné

en: Unsubscribed on %1$s
fr_CA: Désabonné le %1$s

en: Update
fr_CA: Mettre à jour

en: Update Plugin
fr_CA: Mettre à jour l'extension

en: Update list
fr_CA: Mettre à jour la liste

en: Update procedure to MailPoet version "%1$s" failed!
fr_CA: La procédure de mise à jour de la version "%1$s" de MailPoet a échoué !

en: Upgrade DKIM key
fr_CA: Mettre à jour la clé DKIM

en: Upload
fr_CA: Téléchargez

en: Upload Theme (.zip)
fr_CA: Télécharger un thème (.zip)

en: Upload a file
fr_CA: Envoyer un fichier

en: Upload error, file %1$s is too large! (MAX:%2$s)
fr_CA: Problème de téléchargement : le fichier %1$s est trop lourd (max : %2$s).

en: Upload failed.
fr_CA: Échec du téléchargement.

en: Upload stopped.
fr_CA: Le téléchargement est arrêté.

[ctx: Uploader: Drop files here - or - Select Files]
en: or
fr_CA: ou

en: Use `view_in_browser_link` instead.
fr_CA: Utiliser plutôt `view_in_browser_link`.

en: Use an email from your domain, like <strong>info@%s</strong> to avoid the spam folder, or even be blocked.
fr_CA: Utiliser un courriel avec votre nom de domaine, comme <strong>info@%s</strong> pour éviter de vous retrouver dans les indésirables, ou d'être bloqué.

en: Use the same method as the one used for your WP site.
fr_CA: Utiliser la même méthode que celle utilisée pour votre site WP.

en: Use this URL in your cron job: [cron_url]
fr_CA: Utilisez cette URL dans votre tâche cron : [cron_url]

en: User choice: %s
fr_CA: Choix de l'utilisateur : %s

en: User has been inserted.
fr_CA: L'utilisateur a été ajouté.

en: User has been updated.
fr_CA: L'utilisateur a été mis à jour.

en: User has not been inserted.
fr_CA: L'utilisateur n'a pas été ajouté.

en: User has not been updated.
fr_CA: L'utilisateur n'a pas été mis à jour.

en: Users can still change their reply-to address for their newsletter. Network admins can still edit sending method for each site.
fr_CA: Les utilisateurs peuvent toujours changer leur adresse de réponse pour leur Infolettre. Les administrateurs réseau peuvent toujours modifier la méthode d'envoi pour chaque site.

en: Validate for:
fr_CA: Validé pour :

en: Value
fr_CA: Valeur

en: Verify that the date in blue matches the original one.
fr_CA: Vérifiez que la date en bleue corresponde à celle d'origine.

en: Very powerful, if not a quirky user interface.
fr_CA: Beaucoup d'options, avec une interface compliquée.

en: View
fr_CA: Voir

en: View all
fr_CA: Tout afficher

en: View all lists
fr_CA: Voir toutes les listes

en: View all themes by %1$s
fr_CA: Voir tous les thèmes de %1$s

en: View author's website
fr_CA: Voir le site de l'auteur

en: View by lists
fr_CA: Filtrer par liste

en: View in browser link
fr_CA: Lien pour Voir dans le navigateur

en: View newsletter
fr_CA: Afficher l'infolettre

en: View stats or edit
fr_CA: Afficher ou modifier les statistiques

en: View subscribers
fr_CA: Afficher les abonnés

en: Visitors who submit a comment on a post can click on a checkbox to subscribe.
fr_CA: Ajoute une case à cocher qui permettra aux visiteurs de s'inscrire lorsqu'il laisse un commentaire.

en: Visual
fr_CA: Visuel

en: Want to start all over again? This will wipe out MailPoet and reinstall anew.
fr_CA: Vous voulez repartir de zéro ? Cela supprimera MailPoet et le réinstallera comme au premier jour.

en: Watch out! If you reinstall this theme all the files which are in the folder:/wp-content/uploads/wysija/themes/%1$s will be overwritten. Are you sure you want to reinstall?
fr_CA: Attention ! Si vous reinstallez ce thème tous les fichiers contenu dans /wp-content/uploads/wysija/themes/%1$s seront écrasés. Êtes-vous sûr de vouloir le réinstaller ?

en: We could not install your theme. It appears it's not in the valid format.
fr_CA: Le thème n'a pu être installé à cause d'un problème de format.

en: We couldn't find any valid addresses in the first 10 rows.
fr_CA: Nous n'avons trouvé aucune adresse correcte dans les 10 premiers rangs.

en: We kept all non delivered emails in the queue, so you will be able to resume the send process later.
fr_CA: Tous les courriels qui n'ont pu être envoyés sont dans la file d'attente, vous serez donc en mesure de reprendre le processus d'envoi plus tard.

en: We received %1$s messages from the user %2$s
fr_CA: Nous avons reçu %1$s messages de l'utilisateur %2$s

en: We recommend this plugin as the good alternative to WPML for multilingual sites. It's lean, straightforward, and leaves your site's core largely untouched. Each language has its own site in your WordPress Multisite install. Works great with MailPoet.
fr_CA: Nous recommandons cette extension comme une bonne alternative à WPML pour vos sites multilangues. Elle est légère, simple et touche très peu au core de votre site. Chaque langue dispose de son propre site dans votre installation multisite. Elle fonctionne parfaitement avec MailPoet.

en: We suggest you setup a cron job. [link]Read more[/link] on support.mailpoet.com
fr_CA: Nous vous suggérons de mettre en place une tache cron. [link]En savoir plus[/link] sur support.mailpoet.com

en: We were unable to contact the API, the site may be down. Please try again later.
fr_CA: Nous n'avons pas pu communiquer avec l'API, le site peut être indisponible. S'il vous plaît réessayer plus tard.

en: Website
fr_CA: Site Web

en: Wednesday
fr_CA: Mercredi

en: Welcome Page!
fr_CA: La page de bienvenue&nbsp;!

en: What type of newsletter is this?
fr_CA: Quel type d'infolettre s'agit-il ?

en: What's new?
fr_CA: Quoi de neuf&nbsp;?

en: When a new WordPress user is added to your site...
fr_CA: Quand un nouvel utilisateur WordPress est ajouté à votre site...

en: When failed permanently
fr_CA: Lorsqu'il y a un échec permanent

en: When mailbox is full
fr_CA: Lorsque la boîte de réception est pleine

en: When mailbox is not available
fr_CA: Lorsque la boîte de réception est indisponible

en: When message is delayed
fr_CA: Lorsque le message est retardé

en: When setting up the bounce system, you need to have a different address for the bounce email and the forward to address
fr_CA: Votre adresse de retour et celle pour les réponses doivent être différentes.

en: When someone subscribes
fr_CA: lorsque quelqu'un s'abonne

en: When someone subscribes to the list...
fr_CA: Quand quelqu'un s'inscrit à la liste...

en: When someone unsubscribes
fr_CA: lorsque quelqu'un se désabonne

en: When subscribers click on the activation link, they are redirected to a page of your choice.
fr_CA: Lorsque vos abonnés cliqueront sur le lien d'activation, ils seront redirigés vers la page de votre choix.

en: When the bounce is weird and we're not sure what to do, forward to:
fr_CA: Lorsque le retour est étrange et que nous ne savons pas le traiter, faire suivre à :

en: When the subscribers hit "reply" this is who will receive their email.
fr_CA: Lorsque l'abonné clique sur "répondre", la personne qui recevra la réponse.

en: When there's new content...
fr_CA: Quand il y a du nouveau contenu...

en: When you are flagged as a spammer forward the bounced message to
fr_CA: Si vous êtes marqué comme un polluposteur, faite suivre le message retourné à

en: When you need to confirm you're a human being, forward to:
fr_CA: Lorsque vous devez confirmer que vous êtes un être humain, faire suivre à :

en: When...
fr_CA: Lorsque...

en: Which excerpt does it use? [link]Read more[/link]
fr_CA: Quel extrait est utilisé ? [link]En savoir plus[/link]

en: Who can change MailPoet's settings?
fr_CA: Qui peut modifier les paramètres de MailPoet ?

en: Who can create newsletters?
fr_CA: Qui peut créer des infolettres ?

en: Who can manage subscribers?
fr_CA: Qui peut gérer les abonnés ?

en: Who can see the styles tab in the visual editor?
fr_CA: Qui peut voir l'onglet des styles dans l'éditeur visuel ?

en: Who can see the themes tab in the visual editor?
fr_CA: Qui peut voir l'onglet des thèmes dans l'éditeur visuel ?

en: Widget Settings
fr_CA: Réglages des widgets

en: With this segment
fr_CA: Avec ce segment

en: WordPress Posts' Images
fr_CA: Images de vos articles WordPress

en: WordPress Users
fr_CA: Utilisateurs WordPress

en: WordPress post
fr_CA: Article WordPress

en: WordPress user display name
fr_CA: Affichage du nom d'utilisateur de WordPress

en: Wow! Thanks for being part of our community for so long.
fr_CA: Wow ! Merci de faire partie de notre communauté depuis si longtemps.

en: Year
fr_CA: Année

en: Year, month
fr_CA: Année, mois

en: Year, month, day
fr_CA: Année, mois, jour

en: Yes
fr_CA: Oui

en: Yes, add me to your mailing list.
fr_CA: Oui, ajoutez moi à votre liste de diffusion.

en: Yikes! Couldn't find any subscribers.
fr_CA: Aie ! Aucun abonné trouvé.

en: Yikes! To edit a form, you need to have at least 1 list.
fr_CA: Aie ! Pour modifier un formulaire vous devez déjà avoir au moins 1 liste.

en: Yikes! You're near the limit of %1$s subscribers for MailPoet's free version. Upgrade to [link]Premium[/link] to send without limits, and more.
fr_CA: Vous êtes prêt de la limite des %1$s abonnés pour la version gratuite de MailPoet. Passez à la [link]version premium[/link] pour envoyer sans limite.

en: Yikes! Your browser might not be supported. Get the latest [linkchrome]Chrome[/linkchrome], [linkff]Firefox[/linkff], [linkie]Internet Explorer[/linkie] or [linksafari]Safari[/linksafari]. It seems to work?[link_ignore]Dismiss[/link_ignore].
fr_CA: Aie ! Votre navigateur n'est pas pris en charge ! Télécharger la dernière version de [linkchrome]Chrome[/linkchrome], [linkff]Firefox[/linkff], [linkie]Internet Explorer[/linkie] ou [linksafari]Safari[/linksafari]. [link_ignore]Ignorer ce message et continuer[/link_ignore].

en: Yikes. You're over the limit of 2000 subscribers for the free version of MailPoet (%1$s in total). Sending is disabled now. Please upgrade your version to [link]premium[/link] to send without limits.
fr_CA: Vous êtes au-delà de la limite des 2000 abonnés pour la version gratuite de MailPoet (%1$s au total). L'envoi est désormais désactivé. Passer à la [link]version Premium[/link] pour envoyer sans limite.

en: You are about to delete the theme : %1$s. Do you really want to do that?
fr_CA: Vous êtes sur le point de supprimer le thème :%1$s. Voulez-vous vraiment faire ça ?

en: You are about to send this newsletter. Please confirm.
fr_CA: Vous êtes sur le point d'envoyer cette infolettre. Veuillez confirmer.

en: You are already subscribed to : %1$s
fr_CA: Vous êtes déjà inscrit à : %1$s

en: You are already subscribed.
fr_CA: Vous êtes déjà abonné(e).

en: You are already unsubscribed.
fr_CA: Vous êtes déjà désabonné(e).

en: You can add this domain to your [link]account manager[/link].
fr_CA: Vous pouvez ajouter ce domaine à votre [link]gestionnaire de compte[/link].

en: You can change the default reply-to name and email for your newsletters. This option is also used for the activation emails and Admin notifications (in Basics).
fr_CA: Vous pouvez changer le nom et le courriel par défaut de la personne à qui répondre pour vos Infolettres. Cette option est aussi utilisée dans les courriels d'activation et les notifications d'administrateur (dans Essentiels).

en: You can easily add this form to your theme's [link]Widgets areas[/link].
fr_CA: Vous pouvez facilement ajouter le formulaire à la [link]zone des Widgets[/link] de votre thème.

en: You can even %1$ssocial bookmarks%2$s like these:
fr_CA: Vous pouvez même déposer %1$svos icônes de réseaux sociaux%2$s comme ceci :

en: You can only add one widget when designing a post notification sent immediately after an article is published
fr_CA: Vous ne pouvez ajouter qu'un seul widget lors de la conception d'une notification a posteriori, envoyé immédiatement après la publication d'un article

en: You can only select <%= chars %> item<%= plural %>
fr_CA: Vous ne pouvez sélectionner que <%= chars %> éléments<%= plural %>

en: You cannot use the DKIM signature option...
fr_CA: Vous ne pouvez pas utiliser l'option de signature DKIM...

en: You have attempted to queue too many files.
fr_CA: Vous essayez d'envoyer trop de fichiers à la fois

en: You have been a MailPoet user for %s.
fr_CA: Vous êtes un utilisateur de MailPoet depuis %s.

en: You have feedback on these stats? [link]Contact us[/link] directly to let us know.
fr_CA: Vous avez des retours sur ces stats ? [link]Contactez-nous[/link] directement pour nous en informer.

en: You have to select at least 1 list
fr_CA: Vous devez sélectionner au moins une liste.

en: You made a mistake? [link]Undo unsubscribe[/link].
fr_CA: Vous vous êtes trompé(e) ? [link]Annuler la désinscription[/link].

en: You may need to turn ON the option <i>Self-signed certificates</i>
fr_CA: Vous devrez peut-être activer l'option <i>certificats auto-signés</i>

en: You may only upload 1 file.
fr_CA: Vous ne pouvez télécharger qu'un seul fichier.

en: You need to activate the MailPoet Premium plugin.
fr_CA: Vous devez activer l'extension Premium de MailPoet.

en: You need to select a type for this field
fr_CA: Vous devez sélectionner un type pour ce champ

en: You need to select at least one list.
fr_CA: Vous devez sélectionner au moins une liste.

en: You need to specify a name for this field
fr_CA: Vous devez spécifier un nom pour ce champ

en: You need to specify a value for your checkbox
fr_CA: Vous devez spécifier une valeur pour votre case à cocher

en: You specified an SMTP password but you don't require an authentication, you might want to turn the SMTP authentication ON.
fr_CA: Vous avez spécifié un mot de passe SMTP, sans rendre l'authentification obligatoire. Vous devriez l'activer.

en: You updated! It's like having the next gadget, but better.
fr_CA: Vous venez de mettre à jour ! C'est comme avoir le prochain gadget, mais en mieux.

en: You'll need to know CSS to design it to your taste.
fr_CA: Il est nécessaire de connaître le CSS pour le personnaliser à votre goût.

en: You'll need to update your DNS if you upgrade.
fr_CA: Vous devez mettre à jour vos DNS si vous mettez à niveau.

en: You're all setup! You've successfully sent with Gmail.
fr_CA: Vous êtes prêt ! Vous avez bien envoyé avec Gmail.

en: You're almost there. Click this [link]link[/link] to activate the licence you have just purchased.
fr_CA: Vous y êtes presque. Cliquez sur ce [link]lien[/link] pour activer la licence que vous venez d'acheter.

en: You're import file is not valid.
fr_CA: Votre fichier d'importation n'est pas valide.

en: You're using an older DKIM key which is unsupported by Gmail.
fr_CA: Vous utilisez une ancienne clé DKIM qui n'est plus prise en charge par Gmail.

en: You've been subscribed!
fr_CA: Vous êtes abonné(e) !

en: You've subscribed to: %1$s
fr_CA: Vous êtes abonné(e) à : %1$s !

en: You've successfully subscribed.
fr_CA: Vous êtes abonné(e) !

en: You've unsubscribed!
fr_CA: Vous êtes désabonné(e) !

en: You've updated to %1$s
fr_CA: Vous venez de mettre à jour à %1$s

en: Your Google Campaign can only contain latin characters, numbers, spaces and hyphens!
fr_CA: Le nom de votre campagne Google ne peut contenir que des lettres, des chiffres, des espaces et des traits d'union&nbsp;!

en: Your Premium licence has expired.
fr_CA: Votre licence Premium a expiré.

en: Your SPF record
fr_CA: Votre enregistrement SPF

en: Your auto newsletter has been activated.
fr_CA: Votre infolettre automatique a été activée.

en: Your brand-new list awaits its first subscriber.
fr_CA: Votre nouvelle liste attend son premier abonné avec impatience.

en: Your browser has some limitations uploading large files with the multi-file uploader. Please use the browser uploader for files over 100MB.
fr_CA: Votre navigateur a certaines limites quand il s&rsquo;agit de mettre en ligne plusieurs gros fichiers en même temps. Veuillez utiliser l&rsquo;outil du navigateur pour les fichiers dépassant 100 Mo.

en: Your company's address
fr_CA: Votre adresse postale

en: Your confirmation link expired, please subscribe again.
fr_CA: Votre lien de confirmation a expiré, veuillez vous réabonner merci.

en: Your daily newsletter stats
fr_CA: Vos statistiques quotidiennes de l'infolettre

en: Your email could not be saved
fr_CA: Votre infolettre n'a pu être sauvegardée

en: Your email has been saved
fr_CA: Votre infolettre a été sauvegardée

en: Your email preview has been sent to %1$s
fr_CA: L'aperçu de votre infolettre a été envoyé à %1$s.

en: Your form could not be saved.
fr_CA: Votre formulaire n'a pu être sauvegardé.

en: Your form has been saved.
fr_CA: Votre formulaire a été enregistré.

en: Your latest newsletter is being sent.
fr_CA: Votre dernière infolettre est en cours d'envoi.

en: Your licence doesn't allow more domains. Upgrade from your [link]account manager[/link].
fr_CA: Votre licence ne vous permet pas d'ajouter de sites supplémentaires. Passez à la version supérieure à partir de votre [link]gestionnaire de compte[/link].

en: Your lists
fr_CA: Vos listes

en: Your localhost may not have a mail server. To verify, please log out and click on the "Lost your password?" link on the login page. Do you receive the reset password email from your WordPress?
fr_CA: Votre serveur local n'a peut-être pas de serveur mail. Pour vérifier, déconnectez-vous et cliquez sur le lien "Mot de passe oublié "sur la page de connexion. Recevez-vous l'e-mail de réinitialisation ?

en: Your new site is not yet launched? Put a coming soon page with a form to capture emails with this Premium plugin.
fr_CA: Votre site n'est pas encore en ligne ? Afficher une page d'attente avec un formulaire, pour récupérer des adresses courriels grâce à cette extension Premium.

en: Your own website
fr_CA: Votre site web

en: Your request can't retrieve any subscribers. Change your filters!
fr_CA: Nous n'avons trouvé aucun abonné ! Changez vos filtres !

en: Your request has failed
fr_CA: Votre requête a échoué

en: Your sending settings ([settings]) can't send that quickly to [number] subscribers. Expect delivery delays. [link]Read more[/link]
fr_CA: Vos réglages d'envoi ([settings]) vous empêchent d'envoyer aussi rapidement à vos [number] abonnés. Il y aura un délai dans la réception des courriels. [link]En savoir plus[/link].

en: Your server apparently refuses to send more emails.
fr_CA: Apparemment, votre serveur refuse d'envoyer plus de courriels.

en: Your server cannot run MailPoet.
fr_CA: Votre serveur ne peut pas exécuter MailPoet.

en: Your server doesn't support remote exchanges.
fr_CA: Votre serveur ne permet pas d'échange à distance.

en: Your server is missing one or many important PHP functions to run properly :  %1$s
fr_CA: Une ou plusieurs fonctions PHP importantes sont absentes sur votre serveur pour fonctionner correctement : %1$s

en: Your server's configuration doesn't allow us to complete MailPoet's Installation!
fr_CA: La configuration de votre serveur nous empêche de terminer l'installation de MailPoet !

en: Your settings are saved.
fr_CA: Vos réglages ont été enregistrés.

en: Your subscriber needs at least 2 options to select from
fr_CA: Votre abonné doit avoir au moins 2 options à selectionner

en: Your version of PHP is outdated. If you don't upgrade soon, new versions of MailPoet won't work.
fr_CA: Votre version de PHP est trop ancienne. Si vous ne la mettez pas à jour rapidement, les nouvelles versions de MailPoet ne fonctionneront pas.

en: Your vote could not be recorded.
fr_CA: Votre vote n'a pas pu être enregistré.

en: Your vote has been recorded.
fr_CA: Votre vote a été enregistré.

en: Your web host has limits. We suggest 70 emails per hour to be safe. [link]Find out more[/link].
fr_CA: Nous vous suggérons 70 courriels par heure si vous ne connaissez pas la limite de votre hébergeur.

en: Your website doesn't seem to have a license! Log into your [link]account manager[/link] to add a license for this website.
fr_CA: Votre site ne semble pas avoir de license ! Connectez-vous à votre [link]gestionnaire de compte[/link] pour en ajouter une à votre site.

en: Yup, it works. You can start blasting away emails to the moon.
fr_CA: Cool, ça marche. Vous pouvez commencer à envoyer vos Infolettres sur la lune.

en: Yup, we've added you to our list. You'll hear from us shortly.
fr_CA: Nous vous avons ajouté(e) à notre liste. Vous recevrez notre prochaine infolettre.

en: [link]Dismiss[/link] this notice.
fr_CA: [link]Rejeter[/link] cet avertissement.

en: [link]Guide[/link] to create your own theme.
fr_CA: [link]Guide[/link] pour créer votre propre thème.

en: [link]Read how to update your version of PHP.[/link]
fr_CA: [link]Comment faire pour mettre à jour votre version de PHP.[/link]

en: [link]Read more on support.mailpoet.com[/link].
fr_CA: [link]Lire plus sur support.mailpoet.com[/link].

en: [link]Show more details.[/link]
fr_CA: [link]Afficher les détails[/link].

en: [link_html]HTML[/link_html], [link_php]PHP[/link_php], [link_iframe]iframe[/link_iframe] and [link_shortcode]shortcode[/link_shortcode] versions are also available.
fr_CA: Des versions [link_html]HTML[/link_html], [link_php]PHP[/link_php], [link_iframe]iframe[/link_iframe] et via un [link_shortcode]raccourci[/link_shortcode] sont aussi disponibles.

en: [send_method] works with MailPoet
fr_CA: [send_method] fonctionne avec MailPoet

en: above content
fr_CA: avant le contenu

en: above text block and image
fr_CA: au-dessus du bloc de texte et de l'image

en: alternate left & right
fr_CA: alterner gauche et droite

en: and the footer?
fr_CA: et le pied de page ?

en: any role
fr_CA: Tous les rôles

en: art
fr_CA: artistique

en: below content
fr_CA: sous le contenu

en: bounced
fr_CA: retourné(s)

en: business
fr_CA: affaires

en: center
fr_CA: centré

en: clicked
fr_CA: cliqué(s)

en: day(s)
fr_CA: jour(s)

en: day(s) after.
fr_CA: jour(s) après.

en: drop content here
fr_CA: déposer du contenu ici

en: e.g.:smtp.mydomain.com
fr_CA: p.ex. smtp.mondomaine.com

en: education
fr_CA: éducation

en: emails
fr_CA: courriels

en: empty
fr_CA: vide

en: every 10 minutes
fr_CA: toutes les 10 minutes

en: every 15 minutes
fr_CA: toutes les 15 minutes

en: every 2 hours
fr_CA: toutes les 2 heures

en: every 2 minutes
fr_CA: toutes les 2 minutes

en: every 30 minutes
fr_CA: toutes les 30 minutes

en: every 5 minutes
fr_CA: toutes les 5 minutes

en: every hour
fr_CA: toutes les heures

en: every minute
fr_CA: toutes les minutes

en: excerpt
fr_CA: extrait

en: food
fr_CA: restauration

en: full post
fr_CA: article complet

en: go back to Step 1
fr_CA: retour à l'étape 1

en: go to page
fr_CA: aller à la page

en: government
fr_CA: administration

en: has been activated.
fr_CA: a été activé.

en: has been de-activated.
fr_CA: a été désactivé.

en: heading 1
fr_CA: Titre 1

en: heading 2
fr_CA: Titre 2

en: heading 3
fr_CA: Titre 3

en: health and sports
fr_CA: santé et sports

en: hey, click on this text!
fr_CA: hé, vous, cliquez sur ce texte !

en: hour(s)
fr_CA: heure(s)

en: hour(s) after.
fr_CA: heure(s) après.

en: if there's new content
fr_CA: S'il y a du nouveau contenu

en: iframe version
fr_CA: La version iframe

en: immediately
fr_CA: immédiatement

en: immediately.
fr_CA: immédiatement.

en: in any WordPress role
fr_CA: peu importe le rôle

en: in text block
fr_CA: dans le bloc de texte

en: insurance
fr_CA: assurance

en: left
fr_CA: gauche

en: manufacturing
fr_CA: construction

en: marketing and media
fr_CA: marketing et médias

en: medium
fr_CA: moyenne

en: monthly every...
fr_CA: mensuellement, tous les...

en: monthly on the...
fr_CA: mensuellement le...

en: moved to the trash.
fr_CA: déplacé dans la corbeille.

en: newest
fr_CA: plus récente

en: no
fr_CA: non

en: no image
fr_CA: aucune image

en: non profit
fr_CA: associatif

en: of
fr_CA: de

en: of %1$s
fr_CA: de %1$s

en: oldest
fr_CA: plus ancienne

en: once a day at...
fr_CA: quotidiennement à...

en: opened
fr_CA: ouvert

en: or simply [link]go back to design[/link].
fr_CA: ou retourner [link]au design[/link].

en: other
fr_CA: autre

en: photography
fr_CA: photographie

en: play with this image
fr_CA: manipuler l'image

en: real estate
fr_CA: immobilier

en: religious
fr_CA: religion

en: right
fr_CA: droite

en: see links with a [link]Premium licence[/link].
fr_CA: voir les liens avec la version [link]Premium[/link].

en: selected
fr_CA: sélectionné(s)

[ctx: settings tab title]
en: Add-ons
fr_CA: Extensions

[ctx: settings tab title]
en: Advanced
fr_CA: Avancés

[ctx: settings tab title]
en: Basics
fr_CA: Essentiels

[ctx: settings tab title]
en: Forms
fr_CA: Formulaires

[ctx: settings tab title]
en: Send With...
fr_CA: Envoyez par...

[ctx: settings tab title]
en: Signup Confirmation
fr_CA: Confirmation d'abonnement

en: show as list
fr_CA: afficher en liste

en: show message
fr_CA: afficher le message

en: small
fr_CA: petit

en: subscribers will receive "%1$s" after import.
fr_CA: les abonnés recevront "%1$s" après l'importation.

en: technology
fr_CA: technologie

en: title only
fr_CA: titre uniquement

en: total max upload file size : %1$s
fr_CA: Taille maximum de fichier à envoyer : %1$s

en: travel
fr_CA: voyage

en: undelivered
fr_CA: non reçu

en: underline
fr_CA: souligner

en: unopened
fr_CA: non ouvert(s)

en: unsubscribed
fr_CA: désabonné

en: was not activated as it requires <strong><a href="%s">%s</a></strong> to be installed and active first.
fr_CA: n'était pas activée et elle nécessite <strong><a href="%s">%s</a></strong> d'être installée et active en premier.

en: week(s)
fr_CA: semaine(s)

en: week(s) after.
fr_CA: semaine(s) après.

en: weekly on...
fr_CA: hebdomadairement...

en: which you have pasted
fr_CA: que vous avez collé

en: yes
fr_CA: oui
